28.10.2014 22:22


Mahenova knihovna boduje se svou Lekotékou

Autor: Petr Večeřa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Knihovna Jiřího Mahena v Brně získala tento měsíc ocenění Knihovna roku 2014. Brněnská knihovna získala odměnu za svou práci v kategorii informační počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Zavedla totiž speciální službu s názvem Lekotéka, která nabízí hračky a pomůcky pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Brno – Ve čtvrtek 16. října obdržela Mahenova knihovna ocenění za svou práci s handicapovanými. Slavnostní udělování cen se uskutečnilo v Zrcadlové kapli Klementina a vše organizovalo Ministerstvo kultury České republiky.

„Lekotéka? Zní to zvláštně, ale je to určitě záslužná myšlenka. Vůbec by mě nenapadlo, že bude možné v knihovně něco takového najít, ale je dobře, že chtějí pomáhat handicapovaným. Je jedno, jestli jde o nějaké speciální knihy nebo třeba hračky, já to podporuju,“ řekla Jana Binarová, padesátiletá návštěvnice knihovny v jihomoravské metropoli.Lekotéka pomáhá rozvíjet nadání handicapovaných dětí. Foto: Knihovna Jiřího Mahena.

Co přesně je ona Lekotéka, vysvětlila koordinátorka projektu Eva Vojtíšková. „Tento termín pochází ze švédštiny. Právě země ze Skandinávie jsou průkopníkem půjčování pomůcek pro handicapované. My jsme také hledali způsob, jak potřebné pomůcky dopřát i těm, kteří si je z vlastnických prostředků nemohou dovolit,“ vysvětluje Vojtíšková. V současné chvíli nabízí knihovna až dvě stě různých hraček a didaktických pomůcek.

Vedle pomoci handicapovaným se Knihovna zaměřila také na mladé čtenáře, pro které připravila speciální měsíc s názvem Pověste ho vejš, který již odstartoval. „Každý týden věnujeme jednomu tématu: Vytvořím, Objevím, Naučím a Pařím. Speciální prostor je otevřený každý všední den od 14 do 18 hodin pro kohokoliv. Chceme, aby se u nás mladí lidé cítili dobře a měli ke světu knih pozitivní vztah. Může jít o svět vzdělávání, ale také relaxace,“ říká pracovnice knihovny Helena Hubatková Selucká.

Projekt s názvem Lekotéka ovšem není první, kterým chtěla knihovna pomoci postiženým. „Všemu předcházel projekt Ruku v ruce, kdy jsme tvořili a realizovali ucelený systém vzájemně logicky propojených aktivit napomáhajících integraci dětí a mládeže s různými druhy handicapů nebo dětí ze sociálně vyloučených skupin,“ uvádí Vojtíšková.

Loni knihovna vyhrála soutěž o nejlepší webovou prezentaci knihovny Biblioweb 2013, kdy zaujala bezbariérovým webem. Při předávání cen Mosty 2012 získala Knihovna Jiřího Mahena cenu za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením.

Klíčová slova: Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Lekotéka, handicapovaní

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.