18.04.2019 23:50


Malé řízky i velké pokojovky. Na burze rostlin si lidé mohli vyměnit své přírůstky

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Aloe, begonie nebo draceny. Tyto a mnohé další si mohli návštěvníci květinářství s poetickým názvem Kvítí z lesa pořídit na burze pokojových rostlin. Akce nebyla určena jen pro zkušené pěstitele, nýbrž pro všechny, kteří sháněli zelenou okrasu, nebo se potřebovali přebytečných rostlin ze svého domova zbavit. 

Květinářství Kvítí z lesa.

Brno - Každý, kdo měl zájem vyměnit řízky rostlin na burze, přišel ve středu 17. dubna do květinářství Kvítí z lesa. Na sebe i na přinesené rostliny dal svou jmenovku a poté čekal, jestli ho někdo neosloví s prosbou o výměnu. Ne všichni účastníci dražili kousek za kousek, spousta jich přinesla rostliny jen tak volně k rozebrání, nebo odešla před koncem aukce. Zbylé rostliny si mohli ostatní volně vzít v regálu před obchodem. „Byl to skvělý punk. Spoustu věcí jsme musely pošéfovat za chodu, ale aspoň víme, co do budoucna zlepšit,“ zmínila spolumajitelka květinářství Zuzana Nováková. Napříště plánuje vytvořit velkou ceduli s návodem, aby se jich na systém neptal každý zvlášť, nebo lépe oddělit místo pro výměnu a volný výběr rostlin. „Byl to docela malý prostor na to, kolik tam bylo lidí. Systém se jmenovkami mi přišel zbytečně chaotický, úplně by stačil jeden stůl, kde by byly všechny rostliny. Ze svých rostlin jsem nevyměnila vše, ale i tak jsem si odnesla domů něco, co mi bude dělat radost,“ zhodnotila akci účastnice Michaela Špringlová. 

Akce měla původně trvat od středečních tří odpoledne až do devíti hodin večer, z důvodu nemoci jedné z majitelek květinářství Radky Jaburkové byla ale zkrácená pouze do šesti. I kratší otvírací doba ale přilákala mnoho návštěvníků.  Ještě dvacet minut před šestou lidé postávali venku i vevnitř a snažili se směnit své řízky rostlin s jinými majiteli. „Můj střízlivý odhad byl, že přijde deset až dvacet lidí. Nakonec jich bylo mnohonásobně víc, než jsme očekávaly,“ řeka Jaburková. Velký zájem si vysvětlují tím, že rostliny zajímají spoustu lidí, a právě zde se mohli potkat s těmi, co to mají stejně. Navíc nevybíraly žádný poplatek za účast a samy poskytly několik řízků ze svých sbírek.

Burzu pořádaly majitelky poprvé a dle svých slov určitě ne naposled. Hlavní náplní je pro ně provoz květinářství, které chytře kombinuje různé služby. Lidé si zde mohou uvázat kytice nebo si objednat květinový servis na svatbu. V obchodě mají i sekci pokojových rostlin, aerárií a terárií. Dále pořádají workshopy výroby kokedam (rostliny, jejíchž kořenový systém je obalen v mechovém obalu, pozn. redakce), věnců nebo věnečků do vlasů. „Chceme pořádat více akcí založených na spolupráci. Když sem lidé přijdou na workshop, chceme aby se především něco naučili,“ dodává Jaburková.

Moderní vázání květin i pěstování pokojových rostlin se těší stále větší oblibě. Jen v Brně fungují další dva kvítkové projekty - Kvítka v bytě a Květena. Kvítka v bytě se zaměřují především na pěstování a prodej pokojovek, poskytují poradenství a provozují i kvítkovou nemocnici, kam může každý dát na několik týdnů své rostliny, aby se uzdravily. Květena zase pořádá zhruba jednou za půl roku na různých místech komunitní výměny rostlin.

Klíčová slova: Kvítí z lesa, burza, rostliny, pokojovky, řízky, květinářství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.