10.12.2014 19:51


Malíř Tomáš Absolon představil poprvé svou tvorbu v Brně ve Fait Gallery Preview

Autor: Dominika Zabrucká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Fait Gallery Preview, jejíž prostory slouží k výstavám výtvarného umění posledních desetiletí, nabídne ukázku z děl českého malíře Tomáše Absolona. Výstavu nazval autor symbolicky Monet On My Mind – pojmenování příbližuje atmosféru, která obrazy doprovází a zároveň je spojuje. Zájemci o současné umění mohou díla v galerii zhlédnout do 16. ledna 2015.

Brno – Současnou tvorbu Tomáše Absolona, absolventa Akademie výtvarných umění v Praze, představí zájemcům v Brně Fait Gallery Preview. Výstava nazvaná Monet On My Mind začíná 10. prosince a potrvá do 16. ledna 2015. Jde o první samostatnou výstavu mladého výtvarníka. Autor výstavy Tomáš Absolon. Autor: Dominika Zabrucká

Typickým rysem Absolonových prací je zobrazení, které je na pomezí reality a abstrakce. „Autor  se zaměřuje na vztah obrazu k realitě, kterou reprodukuje i spoluutváří, a proto jej také chápe jako komunikační nástroj, který využívá vlastní jazyk, ale také jako specifický druh zkušenosti,“ přiblížil kurátor výstavy Martin Nytra.

„Název výstavy Monet On My Mind  se vztahuje k historii malby, gestu, k tahu štětce a egu umělce, z tohoto vychází i má tvorba. Se zmíněnými prvky pracuji na ironičtější úrovni. Snažím se mít tahy pod kontrolou a zároveň brát malbu jinak než velikánsky a modernisticky. Stupeň nadhledu je patrný na všech těchto obrazech,“ komentoval autor Tomáš Absolon.

Jeho obrazy tvoří vizuální zkratky, významná je u něj práce s výrazem a gestem. Absolon klade důraz také na kompozici, která je založena na opozičním systému. V dílech se tak objevují technické prvky společně s atmosférickými efekty a dalšími impresemi, které představují duchovní rozměr a zároveň umělcovy niterné emoce. 

Klíčová slova: Tomáš Absolon, malíř, výstava, Fait Gallery Preview

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.