12.05.2014 18:55


Děti s Downovým syndromem oslavily Den matek

Autor: Jelínková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Děti s Downovým syndromem sehrály divadelní představení ke Dni matek s názvem Maminko, jsi důležitá jako šraňky v tunelu! Mladí herci se předvedli v Bezbariérovém divadle Barka v Brně.

Autor: Markéta Jelínková

Brno  - Divadelní představení dětí s Downovým syndromem se snaží přiblížit život dětí lidem, kteří toto onemocnění neznají. Na jevišti se objevily děti s tímto Děti s Downovým syndromem na jevišti. Foto: Jelínková Markétapostižením v doprovodu studentů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

„Mně samotné se narodilo dítě s Downovým syndromem, proto jsem se o problematiku tohoto onemocnění začala více zajímat. Výsledkem je tato divadelní hra, která vznikla ve spolupráci s divadlem Aldente a občanským sdružením Úsměvy,“ uvádí režisérka Jitka Vrbková.

Downův syndrom je genetické onemocnění zapříčiněné genomovou mutací. Postižený má 47 chromozomů, tedy o jeden navíc. „Děti mají problémy s výslovností a taky s pamětí. Spolupráce s nimi je tedy o něco náročnější. Práci na hře ale zvládly skvěle. Dokonce někdy radily svým zdravým kolegům,“ dodává Vrbková.

Inscenace je dokumentem o pohledu společnosti na toto onemocnění i výpovědí samotných postižených. Ti o Downově syndromu hovoří s velikou nadsázkou a humorem. „ Když máte takto nemocného člověka v rodině, nic jiného vám ani nezbude. Oni sami často vymýšlejí ty nejlepší vtipy,“ říká návštěvník představení Miroslav Dlouhý.

Představení se koná ještě 26. května. „ Pokaždé to vyjde trošku jinak, záleží na dětech, jak se vyspí a jakou mají zrovna náladu. Při práci s nimi musíme být hodně trpěliví. Nikdy nevíme, čím nás překvapí. A to je na nich krásné,“ uvádí studentka Janáčkovy akademie múzických umění Iveta Kocifajová.

Klíčová slova: Downův syndrom, Den matek, divadlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

ppp | 23. 05. 2014, 11:46
velmi povrchové