15.11.2010 00:52


Marihuana je zakázaná, ale přesto hojně užívaná

Autor: Ondřej Ekl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Oblíbená lehká rostlinná droga. To je základní definice marihuany, která je stále ve většině států světa nelegální. Věčné spory o její škodlivosti neberou konce a její legalizace zatím není na pořadu dne.

Tráva, konopí, zelí, marihuana. Tyto a mnohé další výrazy se používají pro označení drogy rostlinného původu, hojně užívané v českých luzích a hájích mladšími i staršími ročníky. V posledních letech se objevuje čím dál víc kontroverzních názorů co se její škodlivosti, lékařských účinků a legalizace týče. Pravda je taková, že přes rozsáhlé a neskrývané užívání této oblíbené drogy není česká legislativa kuřákům marihuany příliš nakloněna.Marihuana se nejčastěji kouří, jsou však i jiné způsoby její konzumace. Foto: Jan Bartošák

Poslední úpravy postavení marihuany v trestním zákoníku České republiky vešly v platnost 1. ledna 2010. Podle nich je přechovávání drogy i v malém množství a pro vlastní potřebu minimálně přestupkem, za nějž hrozí pokuta až patnáct tisíc korun. Pokud však budete doma schovávat více než malé množství, což je podle nařízení vlády přes patnáct gramů v případě marihuany, můžete jít  do vězení, a to až na pět let. Situace v Evropě se na různých místech liší. Ve většině případů je marihuana skutečně protiprávní, kdežto v Nizozemsku, Švýcarsku a Španělsku je v podstatě legální. Česko se nachází na půli cesty.

Nemá cenu zmiňovat dokola omílané výzkumy o škodlivosti marihuany. Každá strana totiž prezentuje zcela jiné výsledky i v případě stejných zkoumaných parametrů. Jedni řeknou, že pomáhá při léčbě rakoviny, druzí zase, že ji sama způsobuje. Stejně, drtivá většina uživatelů v České republice kouří „trávu“ prostě proto, že jim je po ní zatraceně dobře. „Ten stav je v něčem nenapodobitelný. Všechno ti přijde lepší. Násobí to emoce. Proto taky není dobrý nápad ji kouřit, když má člověk špatnou náladu,“ myslí si třeba Jan Bartošák, pravidelný to uživatel. Mohu z opakované vlastní zkušenosti potvrdit, že po vykouření marihuany lidská fantazie nezná mezí. Poslouchat starší alba skupin jako Beatles nebo Pink Floyd a pojídat přitom brambůrky s marmeládou je nevšedním zážitkem všedního života. A pokud se to s konopím výrazně nepřežene, ráno nebolí vůbec nic.

Největším požitkem kuřáků a zároveň nejsilnějším argumentem odpůrců je situace, kdy se člověk cítí, jako by byl „někde jinde“, mimo realitu. Je to na něm samozřejmě poznat a spousta Marihuana je pro své účinky na lidskou mysl velmi oblíbená. Foto: Jan Bartošáklidí pro podivné chování nemá pochopení. Dnešní doba je dobou racionality a pevného stání nohama na zemi. Je zakázáno snít ve spánku a o to více pak ve stavu bdění. Proč by ale člověk ve chvílích určených k relaxaci nemohl zabruslit do fantaskních končin svého podvědomí? Je to jako s každou jinou formou relaxace. Neměla by zasahovat do vaší práce a studia. Stejně jako se nesmí popíjet nebo hrát Člověče, nezlob se na pracovišti, neměla by se tam ani pokuřovat marihuana. Sám si pamatuji, že když jsem si kdysi před vlastním koncertem trochu „trávy“ zakouřil, výsledek nebyl zrovna pozitivní. Ruce dělaly, co chtěly, a přišlo jim to fajn.

Pro dnešní mládež je neméně významným lákadlem její cena. Gram v Brně seženete v rozmezí sta až dvě stě padesáti korun a pár večerů vám vydrží. Jen je dobré mít po ruce něco k jídlu a pití (nedoporučuje se alkohol), protože žízeň a hlad se stanou neukojitelnými. Dostupnost tohoto ne zrovna legálního zboží je vysoká. Krom toho, že konopí je plevel a roste všude, najdete mezi svými přáteli jistě někoho, kdo marihuanu konzumuje. A od něj vede cesta k osobě produktem disponující. Byl bych nerad, kdyby někdo považoval tento článek za návod, pouze říkám věci tak, jak jsou.

Nechci také tvrdit, že užívání drog jakéhokoliv charakteru je v pořádku. Bráním se klišovitému srovnávání marihuany s alkoholem nebo cigaretami. Nicméně v tomto případě považuji alkohol za jednoznačně nebezpečnější drogu, a to prosím ve všech ohledech, ať je to návykovost, finanční stránka, agresivita nebo škody na zdraví. Dokud je zákon zadobře s alkoholem, není důvod, aby marihuana byla postavena mimo zákon. „Zelí“ bude dříve či později legální. Je to jen otázka času.

Klíčová slova: marihuana, konopí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.