06.05.2019 19:39


Marihuana patří mezi nejrozšířenější drogy v České republice

Autor: Marie Kolajová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V posledních dvou letech užívalo marihuanu skoro 20 procent Čechů. Podle výzkumu Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost vede Česká republika nejen v oblasti konzumace marihuany, ale také cigaret a alkoholu.

Ilustrační joint a cigareta. Foto: Marie Kolajová

Brno  Podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) užívá marihuanu 19,4 procent obyvatel ve věku 15-34 let. Data, která EMCDDA používá, jsou zaznamenána od roku 2016 do současnosti. Na druhém místě užívaných látek je extáze, známá jako párty droga. „Myslím si, že je marihuana tak rozšířená, protože je finančně dostupná,“ řekla studentka Masarykovy univerzity Lucie Tesařová. Článek je součástí balíčku materiálů, jehož prostřednictvím se redakce Stisku pokouší pohlédnout na konzumaci marihuany z různých úhlů pohledu.

V trestním zákoníku je napsáno, že za neoprávněné přechovávání malého množství jakékoliv drogy dostane daný člověk pokutu. Její výše může být až patnáct tisíc korun. „Když mě chytili s trávou v batohu, odvezli mě na stanici, kde mě zadrželi. Pak jsem jen zaplatil pokutu a šel jsem domů,“ sdělil brněnský dealer marihuany, který si přeje zůstat v anonymitě.

Spotřebitelé marihuany jsou především mladí lidé. Podle výzkumu EMCDDA užívá marihuanu pouze 1,9 procent lidí starších padesáti let. „Nikdy jsem marihuanu či jiné drogy nezkoušela. Nemám to ani v plánu,“ prohlásila důchodkyně Jana Rubášová. Oproti tomu osob užívajících marihuanu v produktivním věku je v České republice 5,9 procent. „Kouřím každý den a nevidím na tom nic špatného,“ řekl muž zaměstnaný ve státní správě, který nechce být jmenován.

Obyvatelé České republiky výrazně překračují procento uživatelů většiny návykových látek. Nejvíce v konzumaci alkoholu, cigaret a marihuany.

Užívání marihuany v ČR. Autor: Marie Kolajová

Klíčová slova: marihuana, drogy, EMCDDA

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.