06.03.2013 12:08


Marta nabízí netradiční hru plnou improvizace

Autor: Michal Majnuš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Tradiční útočiště studentských činoherních projektů Janáčkovy akademie múzických umění, Divadelní studio Marta, má ve svém repertoáru experiment, který kombinuje komiksové prvky s improvizací.

Autor: Soňa Popová, Jakub Mareš

Brno – Milovníci současné autorské tvorby zažili hned dvě reprízy experimentální hry Zpráva o svatém kárání. Studenti čtvrtého ročníku činoherního herectví Janáčkovy akademie múzických umění předvedli svůj talent v pondělí a úterý večer na prknech Divadelního studia Marta.

„Zpráva o svatém kárání je přemýšlení nad tělesností. Nad tím, jestli má člověk potřebu se dotýkat nějakých niterností a jaké tyto niternosti jsou,“ shrnula základní myšlenku inscenace její autorka a režisérka Barbara Herz. Kombinace formy scénického komiksu, improvizace a filozofických úvah všeho druhu jsou hlavními devízami této hry.

„Určitě je to velmi experimentální divadlo, největší experiment je nechat herce čtyřicet minut improvizovat,“ sdělila Herz. Improvizace tvoří hlavní část druhé poloviny představení. „Je to pro nás obrovské dobrodružství, ale pokaždé se na to těšíme,“ dodala režisérka. Podle ní je díky improvizaci každá repríza výjimečná. Zároveň je však nutné, aby se herci maximálně soustředili na každé vystoupení, což není vždy jednoduché.

Příprava hry režisérce a dramaturgovi Martinu Sládečkovi zabrala více než rok. Největší porci času si vyžádalo studium filozofie markýze de Sade či pročítání deníků Franze Kafky a dalších autorů, na něž inscenace odkazuje. Právě díky složité dramaturgii je hra náročná na pochopení ze strany diváků, což potvrzuje i studentka Petra Provázková. „Ze začátku jsem to vůbec nechápala, ale postupně se mi to vyjasnilo,“ uvedla.

Hra měla premiéru 16. prosince. Další možnost zhlédnout inscenaci se divákům naskytne 22. dubna a poté na pražském festivalu Zlomvaz, který pořádá divadelní fakulta Akademie múzických umění od 8. do 11. května. „Přesné datum, kdy budou studenti Zprávu o svatém kárání na festivalu hrát, ještě neznáme. Řešíme poslední administrativní detaily,“ řekla produkční Eva Kašpárková. Derniéra se koná 16. května v rámci absolventského týdne Janáčkovy akademie múzických umění.

Klíčová slova: divadlo, inscenace, improvizace, Janáčkova akademie múzických umění v Brně

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.