06.03.2019 15:07


Masaryk a Svatá země: Prezidentova návštěva Svaté země v roce 1927 započala přátelství mezi Českou republikou a Izraelem

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V Moravském zemském muzeu v Brně bude do konce března otevřená výstava s názvem Masaryk a Svatá země, která dokumentuje cestu prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka do Svaté země v roce 1927. Částečně se věnuje také jeho vztahu k židovství, který od něho převzal i syn Jan. Expozice je součástí oslav ke stoletému výročí Masarykovy univerzity.


Brno – Putovní výstavu Masaryk a Svatá země lze od pondělí 4. března zhlédnout v brněnském Moravském zemském muzeu. „Expozice se věnuje vztahu Tomáše Garriguea Masaryka k židovství, který přenesl i na svého syna Jana. Převážně ale mapuje jeho cestu do Svaté země v roce 1927,“ uvedl kurátor Robert Řehák. Cestu dokumentují fotografie z archivu Ústavu TGM.

Výstavu pořádá Centrum zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity a Velvyslanectví státu Izrael v České republice. Expozice je součástí oslav ke stoletému výročí Masarykovy univerzity, která byla založena v lednu roku 1919. Celá výstava se nachází v jednom ze sálů Dietrichsteinského paláce. „Výstava je malá a zaměřená pouze na krátkou část Masarykova života. Díky tomu si z ní ale zapamatuji mnohem více,” komentovala výstavu třiadvacetiletá studentka mikrobiologie Barbora Chytková.

Úvodní část výstavy se věnuje vztahu prvního československého prezidenta k židovství. Ten lze nejlépe představit na příběhu muže židovského původu Leopolda Hilsnera. Hilsnera obvinili policisté z vraždy dvacetileté Anežky Hrůzové a věřili, že se jedná o rituální židovskou vraždu. Tomáš Garrigue Masaryk se postavil na jeho stranu. Za svoje názory proti antisemitismu byl ale napadán a dokonce uvažoval i o emigraci ze země.

Hlavní část výstavy se věnuje cestě Masaryka do budoucího státu Izrael v roce 1927, kterou uskutečnil jako první ze západních prezidentů. Navštívil Jeruzalém, Betlém, Jericho, ale i jiná významná místa a setkal se s mnoha známými lidmi. Návštěva položila základ pro budoucí proizraelské směřování Československa, ve kterém pokračoval i prezidentův syn Jan Masaryk. „Cesta se stala také začátkem přátelských vztahů Československa, dnes již České republiky, s Izraelem,” řekl na vernisáži k výstavě izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Klíčová slova: Masaryk, Izrael, Svatá země, Masarykova univerzita, Meron, židovství, antisemitismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.