13.05.2014 16:35


Masarykova debata se točila kolem tématu zeleně ve městech

Autor: Barbora Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kavárna Trojka hostila debatu na téma Ve městech by mělo být co nejméně zeleně. Tvrzení obhajovali Petr Hurník a Filip Slezák v opozici jim byli Antonín Buček a Michal Krištof. Debatu, kterou v rámci Týdne města uspořádala organizace Masarykovy debaty, vyhráli odpůrci zeleně.

Audio

    Petr Hurník odpovídá na otázku z publika
         
    Autor: Barbora Poláčková

Brno – Pondělní Masarykovy debaty se zúčastnili čtyři architekti, kteří diskutovali na téma Ve městech by mělo být co nejméně zeleně. Vždy aktuální téma přivedlo do brněnské kavárny Trojka asi sto diváků, kteří si chtěli vyslechnout názory Petra Hurníka a Filipa Slezáka, kteří tvrzení zastávali a protiargumenty jejich soupeřů Antonína Bučka a Michala Krištofa.

Debata se vedla v uvolněném a přátelském duchu, kdy na sebe jednotlivé strany neútočily, ale naopak spolu v mnohých bodech souhlasily. Vítězem debaty se nakonec stala strana odpůrců zeleně, které se podařilo ke změně názoru přesvědčit sedm procent diváků.

Filip Slezák hovoří o konceptu města jako interiéru.Filip Slezák do debaty přišel s tím, že město je jako interiér bytu a v něm se taky trávník nezakládájí. Stejně tak jako je odpůrcem zeleně ve městě se vyjadřuje i o stavbách v přírodě. „Pokud by ve městě mělo být co nejméně zelených ploch, pak by v přírodě mělo být co nejméně zastavěných ploch,“ prohlásil během své prezentace. Dále se věnoval problémům mobility, které zelené plochy vytvářejí. Čím více prostoru zabírá zeleň, tím více se prostor města rozšiřuje a obyvatelé z periférií musí dojíždět dál.

Následovala dynamická prezentace v podání Petra Hurníka, který promítl sérii fotografií problematických míst v Brně, kde zeleň přináší více škod než užitku. Po každé fotografii následoval návrh na změnu v podobě zástavby. Jeho představení bylo tak poutavé, že mu zastánce protinázoru nabídl minutu ze svého vyhrazeného času.

Argumenty pro zeleň Michala Krištofa se opíraly o měření a fakta jako regulace teploty, zadržování vody a provětrávání města.

Antonín Buček zvolil nostalgickou notu, když vyjmenoval několik míst v Brně, které v minulosti oplývaly zelení a v současnosti připomínají spíše kamennou poušť. „Podívejte se například před Janáčkovo divadlo, tam předtím bylo pár stromů a nyní je tam oblázková poušť. Panu Hurníkovi by se to mělo líbit, je to kompaktní místo,“ navezl se do svého oponenta.

Po skončení úvodního kola následovala diskuse. Ta příliš mnoho nových argumentů nepřinesla. Architekt Hurník přednesl vyčerpávající výčet všech květin, které doma pěstuje a vyzval lidi, aby si rostliny pěstovali na dvorku. Antonín Buček za největší hřích za poslední desetiletí označil stavbu Autodromu, kvůli které byly vykáceny hektary stromů. Na otázky z publika architekti reagovali neúplně a zastavovali se u témat, které s původní tezí až tak moc nesouvisely. „Vzhledem k panu Hurníkovi se jednalo o show a dotazy ani nebyly pořádně zodpovězené. Trochu mě to zklamalo, čekala jsem, že se dozvím víc,“ postěžovala si po skončení debaty divačka Hanna Porkertová.

Diváci při příchodu dostali dva hlasovací lístky. Na otázku, zda by ve městech mělo být co nejméně zelených ploch, odpovídali před debatou i po ní. Před debatou sedmdesát čtyři procent zastávalo názor, že zeleň do města patří. Po ní jich bylo jen čtyřicet pět procent. Že zelené plochy nemají ve městech co dělat, si původně myslelo patnáct procent návštěvníků. Po skončení debaty jich bylo už dvacet dva procent. Zbylí diváci zvolili odpověď nevím.

Masarykovy debaty je projekt studentů Masarykovy univerzity, jehož cílem je publiku nabídnout diskusi oxfordského typu. Ta spočívá v tom, že na začátku je dané nějaké téma. Každý diskutující má pět minut na prezentaci svého názoru, poté následuje moderovaná diskuse. Na závěr diskutující ve třech minutách znovu shrnou svůj názor. „Máme pocit, že v České republice chybí věcná kritická diskuse, která nezachází do populismu. Tak se snažíme přinášet nějaká rozumná témata a ukázat lidem, jak vypadá kvalitní diskuse,“ popisuje přínos debaty jeden z organizátorů Martin Černý.

Klíčová slova: města, zeleň, Masarykova debata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.