27.04.2019 17:14


Masarykova univerzita řeší komplikace se změnou oborů na studijní programy. Odnáší to především stávající studenti

Autor: Hana Podhorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dva studenti, stejná kombinace oborů. Přechod ze současného studia na nové musel ale každý absolvovat jinak. Někteří stávající studenti, kteří si chtěli podat přihlášku do nového programu museli totiž ukončit studium. U jiných proběhlo podání přihlášky bez problémů. Záleželo hlavně na tom, jakou má student domovskou fakultu.

Masarykova univerzita přechází z oborů na studijní programy

Nikol Molnárová je studentkou Masarykovy univerzity dvouoborového studia Animátor sportovních aktivit na fakultě Sportovních studií a Matematiky na fakultě Pedagogické.  S náplní studia matematiky však nebyla spokojená, a tak se rozhodla přihlásit se na novou kombinaci oborů a vyměnit matematiku za zeměpis se zaměřením na vzdělávání. Aby mohla změnit obor, musela ale stávajícího studia zanechat. „Musela jsem ukončit studium na začátku čtvrtého semestru, abych si mohla opět podat přihlášku, protože jsem jako domovskou fakultu měla právě fakultu Sportovních studií,“ popisuje důvody ukončení studia Nikol.

Martin Maligda je studentem stejné kombinace oborů. Jeho domovskou fakultou je ale Přírodovědecká fakulta. „Do nového studia jsem si mohl podat přihlášku bez problému. „Stále studuji původní kombinaci, protože s oborem Animátor sportovních aktivit jsem spokojený. Nevyhovuje mi pouze matematika,“ říká o bezproblémovém přihlášení student Martin Maligda.

Komplikace s přechodem na nové obory nastávají v důsledku novely vysokoškolského zákona, který už nepracuje s pojmem obor, ale zavádí takzvané studijní programy. V rámci nich si student bude moci zvolit různý průběh studia. „Studijní nabídku jsme chtěli zjednodušit. Hledáme řešení pro stávající studenty, kteří se rozhodnou během studia obor změnit. Cílem je, aby pro všechny studenty byl přechod na nové obory, co nejjednodušší. Je to však komplikované do té míry, do jaké je specifická situace na jednotlivých fakultách. Vedení univerzity jedná s jednotlivými děkany fakult a hledají se nejvhodnější řešení,“ objasňuje důvod komplikací mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Ukončení studia Nikol Molnárové tedy není ničím výjimečným. Možnost přihlásit se do stejného oboru, který již student na Masarykově univerzitě studuje totiž nebyla nikdy. Pokud má student domovskou fakultu Sportovních studií a znovu se chce přihlásit na tuto fakultu ale v kombinaci s jiným oborem musí studium nejprve ukončit. „Problém je v tom, že jsem nastoupila do studia s domovskou fakultou Sportovních studií. Pokud bych si vybrala fakultu Pedagogickou ukončovat studium bych nemusela a s podáním přihlášky by problém nebyl,“ hodnotí svoji situaci Nikol.

Studijní programy by měly tuto situaci v budoucnu zjednodušit. „Na fakultě Sportovních studií se už nyní nelze přihlásit do jiné kombinace než s Pedagogickou fakultou. Bakalářské studium oboru Animátor sportovních aktivit totiž zaniká a místo něj je nový studijní program Tělovýchova a sport. V rámci něj si mohou studenti volit různé specializace,“ popisuje nové možnosti studia studijní referentka fakulty Sportovních studií Jitka Sázavská.

Oproti loňskému roku došlo ke snížení počtu obdržených přihlášek, a to na třicet šest tisíc. Co se týče počtu fyzických osob došlo ale naopak k navýšení. „Je to přesně to, o co jsme celou dobu usilovali. Tím, že studenti podávali velký počet přihlášek se stávalo, že mnozí začali studovat více oborů, a pak je nedokončili. Novými studijními programy bychom tomu měli zamezit,“ komentuje nové přijímací řízení mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Martin i Nikol mají za sebou fyzické testy. Nyní se připravují na testy studijních předpokladů, pokud uspějí budou oba studovat Tělovýchovu a sport v kombinaci se zeměpisem se zaměřením na vzdělávání. „Doufám, že zeměpis bude pro mě ta správná volba,“ dodává Martin.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.