22.04.2013 13:10


Matcha: lék na rakovinu, nebo obyčený zelený čaj?

Autor: Kateřina Dufková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do čajoven, kaváren i mnoha domácností dorazil v posledních měsících nový hit. Je jím mletý zelený čajový prášek zvaný Matcha. Každodenní pití nápojů z něj vyrobených má prý pozitivní dopad na psychiku i fyzickou stránku člověka. To ale platí o zeleném čaji obecně. Co je zrovna na Matche tak neobyčejného?

Studené Matcha čaje s pomerančem a malinou Autor: Kateřina Dufková.Brno - Čaj Matcha se prý nejprve používal jako elixír k léčbě otoků, horečky a dalších nemocí. První semínka čaje se dostala z Číny do Japonska díky japonskému velvyslanci. Ten je nabídl šlechtě a duchovním jako vysoce účinné léčivo. Popíjení čaje se později rozšířilo také mezi samuraje, kteří z něho vytvořili rituál. Dnes roste Matcha na zastíněných japonských polích, protože ve stínu rostlina produkuje více chlorofylu. Na začátku května přichází čas na sběr čaje. Listy se následně spaří, aby v čaji zůstaly živiny, a poté se mechanicky odstraňují stopky a další nechtěné části a zůstává dužnina. Ta se rozemele pomocí žulových mlýnů na prášek a vzniká konečný produkt – Matcha. 

Dnes se Matcha přidává také do kávy, mléčných koktejlů, zmrzliny či dortů. „Jedna dávka čaje, tedy dva gramy, se zalije horkou vodou a pomocí metličky našlehá tak, aby na vrchu vznikla tenká vrstva pěny. Čaj je pak připraven ke konzumaci,“ popsal přípravu čaje Miroslav Horák, který ve své kavárně prodává nejrůznější výrobky z Matchy.

Oficiální stránky výrobců čaje uvádějí, že nápoj ze zeleného prášku výrazně zvyšuje energii, zlepšuje duševní bdělost, podporuje metabolismus, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a působí preventivně proti rakovině. Podle interního lékaře a diabetologa Pavla Dufka jsou ale účinky čaje sporné. „V čaji Matcha je jako v každém zeleném čaji mnoho antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Nevidím však důvod vyzdvihovat tento druh čaje nad jiné,“ řekl Dufek po přečtení obsahu čaje. Výrobci tedy nelžou, pouze kladou důraz na atributy, které jsou pro zelený čaj přirozené. „Čaj Matcha by mohl být ideálním pitím ráno po probuzení, studený s vymačkaným pomerančem doplní vitamíny nezbytné pro fungování organismu přes den,“ dodal Dufek.

Matcha se stala díky slibovaným účinkům velmi vyhledávaným produktem. „Čaj jsem začala pít s kamarádkou každý pracovní den jako zdravou svačinku před obědem. I díky němu jsem začala jíst zdravě a trochu sportovat, takže i kdyby neměl jiné účinky, přivedl mě ke zdravému životnímu stylu,“ uvedla studentka Andrea Šavrdová.

Klíčová slova: Matcha tea, zelený čaj

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.