14.05.2019 22:21


Mateřské školy v okolí Brna praskají ve švech

Autor: Martin Foral | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Najít volné místo pro své dítě v některé ze školek v okolí Brna může být v současnosti pro rodiče neřešitelný problém. Ve většině obcí sousedících s moravskou metropolí je kapacita mateřských škol maximálně naplněna. Důvodem je zejména zvyšující se počet obyvatel v příměstských oblastech a rovněž zavedení povinného roku předškolní výchovy.

Audio

    Alena Němcová popisuje hledání mateřské školy.
         
    Autor: Martin Foral

Rodiče v okolí Brna často dlouho hledají místo ve školce pro své děti. Foto: Martin Foral.

Brno – Místa ve většině mateřských škol v blízkosti Brna jsou plně obsazena. Stejně jako v okolí jiných velkých měst je i v okrese Brno-venkov hlavní příčinou populační nárůst v příměstských oblastech – takzvaných satelitech. „Momentálně nemáme žádné volné místo,“ potvrzuje pracovnice Mateřské školy Veverská Bítýška Květoslava Hořínková. K přeplnění školek rovněž přispěl zákon o povinném roku předškolní výchovy. Podle tohoto nařízení musí každé dítě po dovršení věku pěti let povinně alespoň rok navštěvovat mateřskou školu.

Spousta rodičů tak musí školku pro své děti hledat mimo bydliště. „Když jsme se přistěhovali, tak jsem vůbec netušila, že najít místo pro malého bude takový problém. Uspěli jsme až ve třetí školce, která je ale ve vedlejší vesnici,“ říká obyvatelka Babic nad Svitavou Alena Němcová. V Babicích nad Svitavou se problém s kapacitou mateřské školy chystají vyřešit dostavbou prostor pro další třídy. Podobný krok zvažuje i školka v Podolí u Brna. „V současnosti máme kapacitu plně vyčerpanou. S provozovatelem jednáme o dostavbě, která by umožnila navýšit počet míst,“ sdělila vedoucí učitelka Mateřské školy Podolí Markéta Šmerdová.

Vedení některých obcí jako jsou například Moravany, Popůvky nebo Kanice se na demografický vývoj rozhodlo reagovat zvětšením kapacity školek již v minulých letech. Mateřská škola v Moravanech tak nabízí po dostavbě místo pro téměř 120 dětí. I tam je však kapacita prakticky naplněna. V jiných obcích často chybí na dostavbu školek peníze. Podle některých starostů je často problém v tom, že developeři sice v obci vystaví několik desítek nových domů, ale nepřispějí žádné peníze na infrastrukturu, dětská hřiště nebo právě školky. Zajištění služeb pro nově příchozí obyvatele tak často zůstává pouze na obcích, které se s touto zátěží často jen těžko vyrovnávají.

Klíčová slova: Mateřské školy, nedostatek míst

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.