09.05.2016 13:34


Matná hra i nezájem radních. Mužský hokej v Břeclavi umírá a na vině jsou všichni

Autor: David Baláš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dlouho táhl chod mužstva převážně z vlastní kapsy, a držel tak hokejovou Břeclav ve druhé nejvyšší lize. Když však v březnu uslyšel od radních, že dotace klubu budou zabírat opět jen malou část z plánovaného rozpočtu na sezonu, ztratil trpělivost a rozhodl se na jihu Moravy skončit. Podnikatel Patrik Vašíček svým krokem zřejmě poslal Lvy k definitivnímu zániku, na němž má však podíl mnoho faktorů. 

Všechno se točí kolem peněz. Tak zní otřepaná fráze, kterou se lidé rádi ohánějí v případě neúspěchů. Není tomu jinak také v případě hrozícího konce břeclavského mužského hokeje. Majitel klubu Patrik Vašíček požadoval po radních ze začátku roku vyšší dotace, muži na zastupitelstvu však jeho prosbu bez okolků odmítli. Brněnský podnikatel tak už nehodlá pokračovat v poskytování finanční podpory klubu a zřejmě tak definitivně odsuzuje druholigové Lvy k zániku. Situace je ovšem podstatně komplikovanější a nelze ji vidět černobíle.

Autor textu David Baláš (Autor: Markéta Puldová)

Ani v jedné ze sedmi sezon ve druhé lize neskončili Břeclavští v horní polovině tabulky. Letos zakončili svěřenci trenéra Michala Konečného základní část na desátém místě z dvanácti mužstev a připsali si pouhých 16 výher ze 46 zápasů. Výjimkou přitom nebyly ani výsledky 0:9 či 1:11 z domácího ledu.

Konečný i Vašíček několikrát opakovali, že problém vězí v nedostatečném přílivu peněz ze strany města. Vrcholný hokej už podle nich bez pořádné finanční základny dělat nejde, a aby měl tým reálnou šanci pomýšlet ve druhé lize na vyšší mety a plnil důstojnější roli, musel by dostávat vyšší příspěvky stejně jako ostatní konkurenti. Nutno podotknout, že se svým názorem nejsou daleko od pravdy. Pro představu, hokejisté Frýdku Místku, kteří soutěž vyhráli, si tento rok od zastupitelů užívají štědrých šesti milionů, což jim s přehledem pokryje více než třetinu rozpočtu.

Naproti tomu břeclavští radní v březnu schválili dotaci ve výši čtyř set tisíc korun, ačkoliv klubový rozpočet se pohybuje ve zhruba čtyřmilionové výši. To je pro Vašíčka zoufale malá částka, kvůli které se rozhodl dát břeclavské Lvy k dispozici potenciálním zájemců. Jestli se žádný kupec nenajde do konce června – a takový scénář je velmi pravděpodobný, licence na druhou ligu propadne a tým zanikne.

Schválením naprosto nedostačujícího příspěvku se radní Vašíčkovi vysmáli do obličeje. Je to jen další z případů, kdy se vedení města zachovalo neuvěřitelně alibisticky. Dlouhou dobu starosta Pavel Dominik a jeho kolegové tvrdili, že se s Vašíčkem musí sejít, aby záležitost probrali. Snad ještě déle pak avizovali snahu hledat řešení, jak druhou ligu v Břeclavi udržet. S majitelem klubu se ovšem nikdo do začátku května, kdy se rozhodl definitivně skončit, nesešel a představa, že se na stůl položí čtyři sta tisíc a soutěž bude zachráněná, je značně naivní.

Kdo by házel mince do nefungujícího automatu?

Jakkoliv se může zdát, že radní odsouvají problém na druhou kolej, nelze se divit jejich rozhodnutí nesypat peníze do mužstva za každou cenu. Ať už je to polohou regionu, v němž spousta lidí dává přednost turistickému ruchu či výrobě vína, nebo tím, že ze třicetičlenné soupisky jsou jen čtyři hráči odchovanci týmu a místní k nim nemají vztah, hokej v Břeclavi zkrátka netáhne a na utkání nechodí fanoušci. Kromě toho se také hráči prezentovali často velmi matnou hrou bez viditelného zápalu a chuti se o výsledek alespoň porvat.

Je tedy zcela logické, že město v současné situaci dává od hokeje ruce pryč. Kdo by také házel mince do nefungujícího automatu? Radní nevidí jediný dobrý důvod, proč by měli mužstvo výrazněji podporovat, když o to nestojí ani obyvatelé, kterým je lhostejné, zda se bude ve městě hrát druhá liga nebo krajský přebor. S trochou nadsázky se dá říct, že finanční injekce do hokeje jim hlasy v příštích volbách nepřihraje.

Jak se lze pragmaticky dívat na rozhodnutí města, je lehce pochopitelné také počínání Vašíčka, kterému již přetekla trpělivost, a rozhodl se tak s organizací seknout. Táhnout dlouhodobě druholigové mužstvo na vlastních zádech se dá jen stěží. Tým se stává nekonkurenceschopným, stagnuje a potácí se od porážky k porážce. Na zápasy pak možná i kvůli tomu chodí stále méně a méně lidí a motivace pokračovat v práci je na bodu mrazu.

Pravděpodobný konec vyšumí do ztracena

Svůj podíl viny na pravděpodobném konci hokeje v Břeclavi mají všichni. Vašíček a kouč Konečný za to, že nedokázali začlenit do kádru více odchovanců a mužstvo alespoň trochu vyburcovat k lepším výkonům, jimiž by o sobě dali hlasitěji vědět. Že lze skupinu hráčů nakopnout k mimořádnému vzepětí, koneckonců letos ve fotbalové Anglii předvedl všemi podceňovaný Leicester, jenž si dokráčel až pro titul.

Za druhé břeclavští obyvatelé, kteří za svým týmem stojí, jen když se mu opravdu daří, ale jinak je jim hokej zcela ukradený. Při útoku na postup do vyšší soutěže dorazil hokejisty podpořit plný stadion a mnozí se pak hrdě bili do prsou, jak to ty „naše hokejky dobře umí“. Stejné fanoušky však při prvních nezdarech ve druhé lize v aréně už nikdo neviděl.

V neposlední řadě také samotná radnice, která sice jen pokračuje v nastoleném trendu snižování rozpočtu z posledních let, ale zároveň je jí nejspíš úplně jedno, že sport ve městě na Dyji bude na mizerné úrovni. Jak jinak si totiž vysvětlit podobný scénář u fotbalistů, kteří se taktéž potácejí na posledním místě tabulky a míří jistým krokem k sestupu z třetí ligy.

Vašíček, který do Břeclavi přišel před pěti lety, se nyní rozhodl ze začarovaného kruhu vystoupit a břeclavskému vrcholnému hokeji tak zřejmě zatloukl pomyslný hřebíček do rakve. Nezdá se však, že by to mělo někoho příliš vzrušit. 

Klíčová slova: břeclav, hokej, konec, druhá, liga

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.