06.12.2016 23:45


Mikulášské motto pro tento rok: Hlavně se rozdělte s ostatními!

Autor: Alan Chumchal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Ten, kdo ze zpívání a říkání básniček již vyrostl, si mohl na brněnském náměstí Svobody alespoň nostalgicky zavzpomínat na své dětství. Jako každý rok 5. prosince se na přistavěném pódiu objevil Mikuláš s anděly a čerty. Letošní ročník Mikulášské nadílky se řídil zejména přívětivým motem: "Hlavně se, děti, rozdělte s ostatními!"

Brno – Mikuláš se letos ukázal v rámci akce Brněnské Vánoce na náměstí Svobody a rozdával poslušným dětem odměny. Tento ročník ale porušil tradiční sestavu anděl, čert, Mikuláš, což se promítlo na organizaci. S nepřítomností čertů s řetězy a pytli na neposlušné děti byl Mikuláš zavalen dětmi, které se chtěly o všechny nabízené sladkosti horlivě rozdělit.

Uvaděč Ondrěj volá Mikuláše

Uvaděč kouzelný Ondřej shlížel na nedočkavě vypadající děti a vybízel je k přivolání Mikuláše a jeho všeobecně známé družiny. Děti přes bouřlivé volání musely přivolávat natřikrát. Poté se Mikuláš - s anděly, ale bez čertů- pomalu začal přibližovat z jižního konce náměstí Svobody k pódiu. Uvaděč Ondra mezitím instruoval přítomné děti, že není hlavní být odměněn, ale rozdělit se o sladkou odměnu s co nejvíce dalšími dětmi.

Mikuláš s Anděly přícháží na pódium za Ondřejem

"Slibuji, že v tradičním přestrojení budu skutečným a dobrým zástupcem štědrého biskupa svatého Mikuláše. Že ani já, ani můj doprovod neposkvrní dobrou pověst Mikuláše svým činem či svým slovem. Že pochválím dobré a posilním chybující. Že dětem i lidem dobré vůle přinesu pokoj, radost a potěšení," začal představitel hlavního Mikuláše svůj proslov přísahou pro ostatní Mikuláše, kteří se na náměstí Svobody nacházeli. Poté byl spolu s anděly připraven na poklidné odměňování hodných dětí a posilování těch chybujících.

Jen deset dětí na pódium v jedné várce, prosím

Děti měly podle kouzelného Ondry přicházet přes zábrany na pódium po deseti. Koncept tohoto systému vypadal ale v praxi trochu víc chaoticky, než by se dalo čekat. Kouzelný Ondra totiž nepočítal se zuřivým zápalem dětí, které se chtěly všechny dle jeho instrukcí rozdělit. Deset jich tedy na pódiu zůstalo pět minut, poté se jejich počet postupně zvyšoval.

Rodiče přehazují své děti přes zábrany, zákazů nedbají

Rodiče názorně ukázali, jak funguje řetězový efekt v davu. Jakmile jeden rodič přenesl své dítě přes zábranu, ostatní jej začali napodobovat.

Člen bezpečnostní složky vyhodnocuje situaci

Zaměstnanci ostrahy se po pěti minutách posílání dětí, které rodiče přehazovali přes zábranu, zpátky za ni, postupně začali vzdávat. Dětí byla totiž drtivá přesila a kouzelný Ondra byl jediný, kdo měl k dispozici mikrofon. Své šance ale nevyužil. Situace se postupně jenom stupňovala. "Kdyby to nebyla akce pro děti, asi bych kouzelného Ondru jakožto chybujícího posilnil. My toto nemáme žádnou šanci nějak usměrnit, byli jsme tam jenom dva. Ve dvou by se nám to podařilo jenom kdyby měla zábrana dva metry místo metru," vyjádřil se ke vzniklé situaci zaměstnanec ostrahy, který si nepřál být jmenován.

Děti se chtějí rozdělit všechny!

Kouzelný Ondra nechal situaci vystupňovat do míry, kdy její usměrnění již nepřipadalo v úvahu. Takže si Mikuláš s anděly museli vyžádat pomoc ze zákulisí. A Ondřej alespoň připomínal dětem, že je třeba se o sladkosti rozdělit.

Mikulášovi došly zásoby sladkostí, děti jej opustily

Mikulášovi na pódiu postupně zásoby sladkých dárků přeci jen došly. Spokojené odměněné a posilněné děti jej zanechaly pouze ve společnosti jeho dvou andělů a fotografů.

Rozdávání posledních sladkostí

Poslední sladkosti rozdala mikulášova výpomoc do natažených rukou dětí, které byly natolik slušné, že se nenechaly rodiči přehodit přes zábrany.

Děti, na které se nedostalo, zkoušejí Mikuláše i mimo pódium

Děti, na které se nedostalo v hlavní části události, zkoušely Mikuláše s anděly, kteří se vydali do davu ze zákulisí. Nejspíš přeci jen našli železné zásoby a tak obdarovávání mohlo pokračovat. Ne všem mikulášským skupinám chyběli čerti

Na náměstí Svobody se ale potulovaly i tradičnější mikulášské sestavy, které dětem neslibovaly pouze posilnění. Čerti chrastili řetězy a vyhrožovali unesením. Andělé požadovali básničky a písničky, až potom děti nechali před odměněním, pro připomenutí důležitosti dobrého chování, pomalovat čertovským uhlím.

Něterým mikulášským skupinám chyběli andělé

Ale objevovaly se i skupiny ještě méně tradiční, než na které jsou Češi zvyklí. Čertice Nikola a Mikuláš Nikolas se rozhodli, že andělů nebude potřeba, jelikož na děti platí jenom cukr a řetěz. A jelikož jim sladkosti došly, tak chrastili pouze řetězy.

Klíčová slova: Mikuláš, náměstí Svobody, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.