16.04.2012 10:31


Milovníci brněnské architektury dostali návod na použití města

Autor: Tereza Ševelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tvůrci architektonického manuálu shromáždili informace o brněnských stavbách. Zájemci si mohou přečíst příběhy jednotlivých budov na internetových stránkách nebo je poslouchat z vlastního audiopřehrávače při procházce Brnem.

Brno  BAM není jen zkratka pro Bajkalsko-amurskou magistrálu. Tři písmena zastupují také spojení Brněnský architektonický manuál, projekt mapující architekturu, která v Brně vznikla mezi lety 1918 a 1945. Na webové adrese bam.brno.cz je od října loňského roku volně přístupná databáze téměř čtyř set brněnských architektonických objektů a bezmála stovky architektů. S jejich příběhy se mohou milovníci architektury seznámit v informačních textech, souvisejících mapách, plánech, dobových fotografiích a dalších materiálech. 

Vila SpitzerNa internetových stránkách jsou kromě přesné polohy objektů, zastávek městské hromadné dopravy v jejich blízkosti nebo informací o památkové ochraně k dispozici krátké audionahrávky. Milovníci architektury si je mohou bezplatně stáhnout a zaposlouchat se do příběhů jednotlivých objektů. Záznamy nesou informace o stavbách, jejich historii, okolnostech vzniku a zmiňují i život majitelů a architektů.

„Od pondělí šestnáctého dubna si v Domě umění na Malinovského náměstí mohou lidé zdarma půjčit audio přehrávače s kompletními nahrávkami ke všem architektonickým objektům,“ upozorňuje vedoucí celého projektu, ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek. Zvukové záznamy jsou k dispozici ve třech jazykových verzích. Českou namluvily osobnosti brněnské kulturní scény, mezi nimi například Arnošt Goldflam a další herci z HaDivadla. Německou a anglickou verzi nahráli rodilí mluvčí.

Brňané i turisté se mohou procházet po jednotlivých stavbách, nebo se vydat jednou ze čtrnácti stezek, které tvůrci projektu navrhli pro různé části města, včetně Masarykovy čtvrti, Žabovřesk, Veveří či Černých polí. V ulicích jsou stavby zařazené do projektu označeny nápisem nastříkaným na chodníku v jejich těsné blízkosti. Kromě odkazu na stránky architektonického manuálu je před nimi nasprejované číslo, podle kterého mohou lidéSprej na chodníku objekty vyhledávat v internetové databázi.

„Architektonický průvodce je dobrý nápad, ale sprejové značení je dost nevýrazné. Dlouho jsem si ho vůbec nevšimla, nápisy na chodníku jsem považovala za technické značení a nenapadlo mě je zkoumat,“ říká studentka umění Magdalena Brachtlová. Že bílý sprej na chodníku není moc viditelný uznává i průvodkyně po brněnských funkcionalistických památkách Milada Zábršová. Kovové značení by ale zřejmě brzy někdo ukradl a plast není příliš vhodný. Sprej je navíc nejlevnější, což je u neziskového projektu silný argument,“ komentuje Zábršová.

Brněnský architektonický manuál vznikl ve spolupráci města Brna a Domu umění. Neziskový projekt inicioval ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek. „Nápad se zrodil v berlínské galerii, kterou jsem procházel s audioprůvodcem v uších. Napadlo mě, že je to dobrý způsob předávání informací, a že by se dal použít venku pro celé město,“ přibližuje prvotní impuls Koryčánek.

Tvůrci projektu do budoucna plánují rozšířit mapovaný časový úsek na období od roku 1850 až do současnosti. Výběr let 1918-45 pro počáteční fázi byl dle ředitele Koryčánka pragmatickým krokem. „Nejslavnější a nejvyhledávanější architektonickou památkou Brna je funkcionalistická vila Tugendhat pocházející z toho období. Navázat na její úspěch mělo projektu pomoci v jeho rozjezdu,“ prozrazuje Koryčánek. Další směřování projektu vidí jeho autor nejen v rozšíření mapovaného období, ale i ve zprovoznění dalších interaktivních komunikačních nástrojů. Na zamýšlené platformě by si zájemci mohli plánovat vlastní trasy a pak si vyměňovat názory, zprostředkovávat zkušenosti, sdílet fotografie a podobně,“ nastiňuje Koryčánek.

Cílem architektonického návodu na použití města je podle ředitele Koryčánka zprostředkování architektonického dědictví. „Studijní materiál je určen jak pro turisty, tak pro místní . U nich by měl posilovat identifikaci s místem, kde žijí, aby si uvědomovali, jakou mají stavby v jejich okolí hodnotu,“ uzavírá vedoucí projektu.

Klíčová slova: Brno, architektura, manuál, stezky, audioprůvodce, mapy, stavby, 1918, 1945, funkcionalismus, Tugendhat, Koryčánek, BAM

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.