14.10.2014 18:50


Milovníky vína čeká svěží a lehké Svatomartinské

Autor: Veronika Hlavinková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Svatomartinská vína zahájí nový ročník na začátku listopadu. Vinařský fond předpokládá, že letošní produkce opět přesáhne dva milióny lahví. Do projektu už se přihlásilo sto třicet vinařů a vinařských firem. Než však dostanou známku Svatomartinského vína, musí splnit přísné podmínky. Tváří desátého ročníku bude ambasador značky Vína z Moravy, Vína z Čech Ondřej Brzobohatý.

Brno – Nejen v Brně, ale po celé republice se v tento čas konají desítky akcí oslavující svátek svatého Martina. Tradiční Svatomartinský košt letos odstartuje symbolicky 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut nový ročník vín z českých vinic. Akci na brněnském náměstí Svobody běžně navštíví okolo pěti tisíc lidí. Letos navíc organizátoři událost o hodinu prodloužili. Od roku 2005, kdy Vinařský fond podzimní tradici vzkřísil a odstartoval tak raketový nárůst obliby svěžích mladých vín, se událost stala celonárodním svátkem vína a tuzemského vinařství.Milovníky vín čeká kvalitní ročník Svatovavřineckého. K dostání bude bílé, růžové i červené. Foto: Veronika Hlavinková

Před deseti lety se do prvního ročníku projektu přihlásilo necelých čtyřicet vinařství. K dnešnímu datu podalo přihlášku skoro sto třicet vinařů. Pavel Večeřa z Vinařského fondu odhaduje, že letošní produkce opět přesáhne dva milióny lahví. Množství by chtěl i přes neúspěšnou sklizeň dodržet. „Cílem obnovení svatomartinské tradice nikdy nebylo zahltit trh miliony a miliony lahví mladých vín, ale nabídnout brzy po sklizni kvalitní vína, a představit tak natěšeným milovníkům tuzemských vín aktuální ročník,“ okomentoval Večeřa záměry projektu.

Kvalitu, na které si Svatomartinská vína i přes své mládí zakládají, zabezpečuje přísné hodnocení. Komise složená z držitelů mezinárodních degustačních certifikátů na konci října hodnotí odrůdy vína, množství alkoholu, které nesmí být příliš vysoké, a maximální obsah cukru. „Svatomartinské je víno lehčího typu, svěží a suché,“ vysvětlil ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. Loni se navíc zvýšila bodová hranice pro udělení známky, a tím i nároky na kvalitu. Na známku Svatomartinského vína nedosáhne každoročně v průměru dvacet procent vinařů.

Zastoupení bílých, růžových a červených vín se po letech už ustálilo a vyrovnalo. Mezi nejčastější odrůdy patří Müller Thurgau, Svatovavřinecké růžové a Modrý Portugal. „Odrůdová skladba moravských a českých vín je velmi bohatá a ve vinařském světě poměrně unikátní, proto nebyl problém vybrat hned několik vhodných odrůd a nabídnout spotřebitelům širokou škálu Svatomartinských vín,“ doplnil Večeřa.

Příroda však vinařům letos nepřála. Původně slibné množství a stav hroznů zhatilo silně deštivé počasí na konci srpna. V krátkém čase spadlo takové množství srážek, které v těchto lokalitách obvykle naprší za půl roku. „Vinaři museli začít i přes nízké množství cukru hned sbírat, protože jim víno hnilo přímo pod nůžkami,“ vykreslil situaci ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Odhadovaný výnos tak bude asi o třicet procent nižší, což ovlivní i cenu vín. Itálie i Španělsko už ceny zvýšily, u nás podraží zejména vína s přívlastkem. „Příroda se ukázala v plné kráse a zdůraznila, kdo je tady pánem,“ okomentoval Půček.

Že je projekt úspěšný ukazuje i průzkum společnosti Fokus. Necelá polovina dotázaných odpověděla, že preferují tuzemská vína před zahraničními. Před deseti lety přitom stejně reagovala pouhá desetina respondentů. Rapidně stoupla i znalost značky Vína z Moravy, vína z Čech. Večeřa z Vinařského fondu odhaduje, že důvodem může být vhodná spolupráce s hercem a muzikantem Ondřejem Brzobohatým, kterého mají podle jeho slov rádi jak na Moravě, tak v Praze.

Klíčová slova: Svatomartinské víno, Svatomartinský košt, tuzemské vinařství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.