02.12.2010 17:47


Mincmistr Bruno opět razí v brněnském podzemí

Autor: Hana Hilbertová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po rekonstrukci se veřejnosti otevřel Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí, který přibližuje historii ražby mincí v jihomoravské metropoli i zaniklou gotickou Královskou kapli, která kdysi zdobila centrum města. Nová turistická atrakce je přístupná od 26. listopadu.

BRNO – Samotný historický sklep původního domu mincmistrů se nachází v pravé horní části Dominikánského náměstí, dříve Rybného trhu. Zajímavostí je, že jeho klenba leží pouhých 60 centimetrů pod dlažbou náměstí. Na informační tabuli se můžeme dočíst historii ražby mincí v Brně a okolí. Sklep ve své době sloužil královskému mincmistrovi Brunovi jako sklad surovin a nových mincí před vpuštěním do oběhu. Objeven byl při stavebních pracích v roce 1999, ale přístupný byl pouze po nevyhovujícím schodišti z budovy Staré radnice. „Díky rozsáhlému projektu zpřístupnění brněnského podzemí stavaři prorazili vstup z Panenské ulice," uvedla mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Vchodem se návštěvníci dostávají do vstupních prostor, kde je pokladna, šatna a toalety. Na zdích při vstupu jsou ve vitrínách umístěny mince ražené v Brně a na Moravě, ale také kopie vzácných dokumentů. Patří k nim zejména zdobené Moravské zemské desky, které obsahovaly záznamy o majitelích jednotlivých panství. Že jde o velice staré dokumenty, dokazuje také fakt, že písmo se dnešní latince nepodobá ani náznakem.  „Prohlédněte si drobné mince ve vitríně. Vedle jsou vajíčka, která značí, kolik jste si jich mohli za tento obnos koupit,“ vysvětluje paní zpoza pokladního pultíku. Trasa dál pokračuje temnou spojovací chodbou, v jejíchž zdech jsou zabudovány osvětlené výstavní vitríny pro expozice. Detaily mincí jsou návštěvníkům nabídnuty pomocí speciálních lup. Z chodby vedou dveře do dvou audiovoziálních sálů. V prvním je promítána dokumentární smyčka o Brně a okolí. Druhý sál se podobá spíše prodejně televizorů. Tři stěny jsou hustě pokryty televizními obrazovkami a na každé z nich běží upoutávky na kulturní a sportovní vyžití v Brně.

Na konci chodby jsou dvě menší místnosti, kde si návštěvníci mohou prohlédnout makety Rybného trhu ve středověku, expozici středověkého mincovnictví, model Královské kaple, která stávala na místě dnešní Menšíkovy kavárny a v roce 1908 byla zbořena, a dále model středověké podoby Dominikánského náměstí. Klenuté schodiště a úzká chodbička s hlubokou studnou vede do podzemního prostoru. Dole ve sklepení čeká na návštěvníky mincmistr Bruno v dobovém obleku, který každému na požádání vyrazí za malou úplatu pamětní minci. „Ustupte dále, ať vás neudeřím,“ upozorňuje návštěvníky, kteří obstoupili lis a mohutně roztáčí závit. Zde trasa prohlídky končí.

Podle architekta Aleše Svobody budou následovat další etapy zpřístupnění brněnského podzemí 1. dubna 2011, kdy se zpřístupní labyrint chodeb pod Zelným trhem, a v roce 2012, kdy bude na řadě kostnice pod kostelem sv. Jakuba.

Otevírací doba Mincmistrovského sklepa před Vánocemi:

 pondělí – pátek 9:30 až 18:00

 sobota – neděle 12:00 až 22:00 


Klíčová slova: Mincmistrovský sklep, Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.