10.03.2013 10:28


Mistr světa v thajském boxu: Všichni by měli být vegani

Autor: Veronika Gecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Stísněné prostory, vysportovaná těla a veganská strava. Těmito slovy se dá shrnout atmosféra, která dnes doprovází jednu z akcí brněnského VeganFestu. Je jí přednáška o veganství a extrémním sportu.

Galerií Skleněnka se vinou dřevěné točivé schody. Vedou až úplně nahoru do podkroví. Místnost je to malá, sotva větší než leckterý studentský byt. Sem a tam chodí prapodivní lidé, mají piercingy, tetování, ale i svalnaté ruce. Štěkot psů, kterých je v místnosti z mně neznámého důvodu kolem deseti, a nářek miminek, už do koloritu tak zapadají, že ani nevyvádí z míry.

Jsou všude kolem, rozdělit se ale dají do dvou typů. Jedněm to nevěřím a druhým to polykám i s navijákem. Třeba Tereza Polášková. Statečně ochutnává servírovaná jídla a poslouchá přítele, který zaníceně vypráví o veganství. „Před tři čtvrtě rokem jsem se stala vegetariánkou, z masa mi bylo špatně. A už mě to nepustilo. Dnes tady jsem, abych se dozvěděla více o veganství, uvažuju, že k němu přestoupím. Myslím, že by to měli všichni masožravci, kteří to odsuzují, zkusit,“ přikyvuje studentka. Mně ale pořád přijde, že jí ten steak na očích prostě vidím.

Janu Müllerovi ne. Tento mistr světa v thajském boxu a spoluzakladatel hnutí Vegan Fighter v tom má jasno. „Sice je to každého věc, ale samozřejmě by bylo nejlepší, aby byli všichni vegetariáni nebo vegani a zvířata netrpěla,“ vysvětluje důvod svého stravování bez masa a živočišných tuků.

Müller je tu však dnes kvůli jistému stereotypu, který je s veganstvím spojován. Chce přítomné přesvědčit, že i vegani můžou být vrcholoví sportovci. Používá k tomu zbraně nejtěžšího kalibru- videa s namakanými postavami a fakta, která by zlomila i nejzarputilejší masožravce. „Pokud si správně poskládáte jídelníček, budete kromě jiného ve vynikající formě. Naše těla nejsou uzpůsobena na přijímání tolik masa, kolik se dnes konzumuje," říká sportovec.

Vzápětí vyvrací většinu zažitých mýtů kolem bílkovin, vápníku a železa. Diváci nejen že poslouchají jako přikovaní, ale i horlivě pokládají otázky a smějí se jeho vtipům. „Na začátku devadesátých let mi bylo vnucováno, že vrcholoví sportovci nemůžou bez živočišných bílkovin přežít. Když jsem nabral na sto kilo, zmenšil se počet takových škarohlídů. Dnes, při mých sto dvaceti, to na mě vytahují jen největší drzouni,“ směje se.

Müller po chvíli předává štafetu Lindě Maruščákové, další ze spoluzakladatelů Vegan Fighter. Ta se blíže zaměřuje na doplnění přirozených zdrojů pro nabrání váhy. Možnosti jsou dvě - pořádně se nacpat, to je ta příjemnější varianta, nebo použít některý z veganských doplňků. Její blok je pro publikum rajskou hudbou.

Mě zaujímá vcelku bizarní informace o tom, co je možné vedle klasických iontových nápojů ještě používat. "Pro rychlé doplnění iontů se například nyní v USA mezi MMA zápasníky a zápasnicemi používá Pedialyt. Ten je sice primárně určený dětem trpícím průjmy, dokáže ale ionty doplnit rychle a šetrně. U nás se podobný produkt jmenuje Kulíšek," říká Maruščáková. Zápasníci ho používají právě proto, že je to přípravek doplňující rychlé ionty prvků, které se ztrácí z těla při extrémních výkonech.

V diskuzi po přednášce padá jedna otázka za druhou. Vegany zajímá, jak provést, aby sójové maso nemělo takové nadýmací účinky nebo jestli jde provozovat podobné sporty bez doplňků stravy. „Když jsem byl na vrcholu závodní kariéry, supplementy jsem sabotoval a šest let trénoval úplně bez nich. Budete mít ale strašnou spotřebu potravin a neuvěřitelně se to prodraží. Živit metrákového chlapa není jen tak,“ komentuje Müller.

Nedá mi to a před odchodem chci zjistit, co je pravdy na tom, že je veganská strava neodlišitelná od té přirozené. Mé chuťové buňky by mi to po dvouhodinové masáži na téma jídlo neodpustily. Beru jeden z posledních košíčků a musím jim dát za pravdu. Chutnají skoro jako od maminky.

Klíčová slova: Veganství, extrémní sport, Jan Muller

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.