07.04.2019 18:37


Mladé odbojáře na Kounicových kolejích popravil sám velitel brněnské SS. Spáchali atentát, na který se mělo zapomenout

Autor: Kamila Jablonická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Možná každý den chodíte kolem domů, v nichž bydleli hrdinové. Poznat to lze třeba podle Kamenů zmizelých.  Tyto speciální dlažební kostky s mosazným povrchem připomínají odbojáře, lidi transportované do koncentračních a pracovních táborů nebo zkrátka muže a ženy, kteří neztratili odvahu ani v době krutého protektorátního režimu a doplatili na to.

Brno – Podle databáze Židovské obce se na území Brna nachází 171 „kamenů, o které je třeba klopýtnout“. V neděli k nim přibylo dalších šest – tři ženy a tři muži, kteří nedokázali nečinně přihlížet protektorátní hrůzovládě, což se jim nakonec stalo osudným. Kameny letos objednal Sokol Brno I s jihomoravskou pobočkou Paměti národa.

Jako první položili organizátoři kameny za bratrance Aloise Bauera a Vladimíra Blažku. Oba byli sokolové, oba odbojáři činní ve skupině Předvoj. Na samém sklonku války, 22. března 1945 je zastřelil osobně Otto Koslowski. Kriminální rada brněnského gestapa Koslowski byl totiž původním cílem atentátu, který měli teprve devatenáctiletý Bauer a jeho o šest let starší bratranec Blažka na svědomí. „Brněnský atentát si zasluhuje pozornost, protože po Reinhardu Heydrichovi se jednalo o v pořadí druhého nejvyššího představitele nacistické moci, na kterého byl v Protektorátu uskutečněn atentát,“ uvedl místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel. Zřejmě nedopatřením bratranci změnili svůj cíl a na začátku února téhož roku na dnešní Nerudově ulici zastřelili jiného člena SS. August Gölzer byl ale druhým nejvýše postaveným členem brněnské „Schutzstaffel“. Po útoku střelnými zbraněmi zemřel v brněnské nemocnici na Žlutém kopci. „Atentátníci dle pamětníků věřili do poslední chvíle, že odstranili vrchního velitele gestapa,“ upozornil historik Jiří Skoupý, který se letos chystá vydat o této téměř zapomenuté brněnské události knihu. „Atentát zmizel z dějin. Vzhledem k blížícímu se konci války gestapo na celou věc vyhlásilo informační embargo. Ovšem i po válce se snažil komunistický režim akci utajit, protože odbojáře zradil vysoký představitel komunistické odbojové skupiny,“ objasnil Skoupý. Pokládání kamene za Vladimíra Blažku na ulici Zubatého se zúčastnila i jeho neteř. Svého strýce neměla kvůli jeho předčasné smrti možnost poznat, ocenila ale práci historika Skoupého a poděkovala za připomínku celé akce.

Nový „stolpersteine“ je od neděle na třídě Kapitána Jaroše, kde kolemjdoucím připomíná smutný osud Milana Gensereka. Ten se angažoval v partyzánské skupině a se stal obětí vlny zatýkání po brněnském atentátu. Zemřel na následky brutálního výslechu gestapa. Zdeňka Pařízková zase doplatila na svou pomoc partyzánům a po transportu do koncentračního táboru v Mauthausenu zemřela v plynové komoře.

Další ze zmizelých žen je i Kateřina Haftlová. Poté, co jejího přítele Josefa Solaře odvedlo gestapo, se stala vedoucí organizátorkou brněnské ilegální skupiny. Tajná policie se o tom brzy dozvěděla a po odpykání trestu ve vězení ji poslali do Osvětimi, kde ve dvaadvaceti letech zemřela. Na stejném místě podlehla nemoci čtyřicetiletá bankovní úřednice Soňa Tomanová. Její příběh se trochu liší, ačkoli se zmíněnými zmizelými ji spojuje velká odvaha. Úřednice Spořitelny města Brna Soňa Tomanová dala najevo už v roce 1940 protiněmecký postoj. Kvůli tomu ji vyhodili z práce, posléze se jí dostalo i nařčení ze „židomilství“. I poté  pomáhala terezínským vězňům machinacemi s potravinovými lístky, za což ji zaměstnavatel udal.

Stolpersteine je projekt německého umělce Guntera Demniga. Od 90. let takto připomíná oběti nacismu. Sám autor myšlenky se přijel do Brna na pokládání podívat v roce 2017, první Kameny zmizelých se však v Brně objevily už před devíti lety. Položené kameny monitoruje Židovská obec, místa jsou k dohledání na interaktivní mapě

Klíčová slova: Kameny zmizelých, Stolpersteine, odboj, gestapo, brněnský atentát

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.