22.03.2015 17:53


Mladí básníci pražští se ozývají

Autor: Burger Tadeáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hnutí Mladí básníci pražští vydalo první číslo svého časopisu. Bude vycházet každé dva měsíce.

Praha – Kulturní sportovna v pražské Radlické ulici ožila duchem poezie. Pro křest prvního čísla svého časopisu si ji vybrali členové hnutí Mladí básníci pražští. Ve Sborníku, jehož vydání si básníci financovali sami, jsou k nalezení básnická i prozaická díla jedenadvaceti autorů včetně několika autorů zahraničních. Mimoto slouží jako manifest, v němž členové hnutí vytyčují cíle své činnosti. Za úkol si kladou zejména popularizaci poezie a poskytnutí prostoru začínajícím autorům, kteří chtějí zviditelnit svou tvorbu.

Mladí básníci pražští je projekt sdružující pražské autory narozené po Sametové revoluci. Původně vznikl v okruhu studentů Gymnázia Budějovická, brzy se však jeho členská základna rozšířila, hlavně díky propagaci skrze Facebook. V současné době má čtyřicet členů včetně několika již publikujících autorů, jako je David Stringbreaker či básník píšící pod pseudonymem M. Tukanov. „Přijímáme mladé lidi, kteří mají co říct a dobře píšou,“ uvedl jeden ze zakladatelů hnutí Mattia Natale.

Literární jam Mladých básníků pražských

Jak vypovídá z názvu, působí Mladí básníci zatím v Praze. Natale však tvrdí, že by rádi navázali spolupráci s podobnými skupinami v jiných městech. „Už máme takovou menší odnož v Písku a chtěli bychom se zkusit rozšířit, například do Plzně, Liberce nebo Brna. Rádi bychom v těchto městech podpořili podobná hnutí a třeba jim nabídli pomoc s vytvořením správné organizační struktury,“ popsal.

Členové hnutí mají zájem navázat kontakt i se zahraničními básníky, prý to však není tak jednoduché. „Pokoušel jsem se vypátrat nějaká podobná hnutí v zahraničí a případně s nimi začít spolupracovat, ale zjistil jsem, že obdobných projektů je překvapivě málo. Narazil jsem na podobné hnutí až na Islandu, tam nám ale trošku překážela jazyková bariéra. Jinak jsme ale v Evropě docela unikát,“ líčil Natale.

V rámci autorských čtení zavítají Mladí básníci pražští i do Brna. „Chtěli bychom v dohledné době číst třeba v Baru, který neexistuje nebo v Mezzaninu,“ uvedl jeden z členů hnutí Vašek Jabůrek. K vidění budou i na velkých akcích, jako je Budějovický majáles, zástupci hnutí se pravděpodobně objeví i na festivalu Colours of Ostrava. Kromě toho pořádají Básníci i méně tradiční akce jako například autorská čtení v tramvajích či rozdávání ruliček s básněmi. „Tyhle akce jsou hlavně o komunikaci a interakci se čtenáři,“ řekl Natale.

Klíčová slova: mladí básníci pražští poezie Praha časopis Sborník básně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.