10.10.2018 17:32


Mladí v politice musejí především projevovat aktivitu a zájem, říká nově zvolený zastupitel a student FSS Patrik Cibere

Autor: Sabina Žilková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Volby 2018 znamenaly pro většinu studentů pouze přečtení programů jednotlivých stran a poté zajít 5. až 6. října odvolit. Patrik Cibere, který kandidoval na post zastupitele v městské části Brno-Vinohrady za stranu KDU-ČSL, se však volbami aktivně zabýval již několik měsíců a následující čtyři roky stráví jako člen zastupitelstva prací pro město. 

Patrik Cibere

Brno – Patrik Cibere studuje na Masarykově univerzitě dvouobor Mezinárodní vztahy a Bezpečnostní a strategická studia. Je mu dvacet dva let, působí ve studentském spolku MUNIE a od patnácti let se aktivně zajímá o politiku. V současnosti je krajským předsedou Mladých lidovců a zároveň vykonává post místopředsedy strany KDÚ-ČSL na Brně-Vinohradech. Ve volném čase se zajímá o historii, hraje deskové nebo počítačové hry, dělá larp (z anglického Live Action Role Play – druh rolové hry, ve které živí lidé hereckým způsobem ztvárňují činy svých postav - pozn.) a je členem aktivních záloh Armády České republiky.

Jak se cítíte pár dní od Vašeho zvolení?

Kromě toho, že jsem celkem unavený, tak jsem rád, že už to skončilo. Volební a předvolební období je vždycky náročné. I když, úplně to za mnou ještě není, protože stále probíhají vyjednávání a domlouvání koalic. Dva týdny po volbách se ještě pracuje naplno, takže jsem to zatím ani neslavil.

Čekal jste, že budete zvolen?

Vzhledem k tomu, že jsem kandidoval z druhého místa kandidátky a naše strana měla dva mandáty, tak jsem to předpokládal. Poměry stran se od posledních voleb v naší městské části příliš nezměnili.

Jak říkáte, za KDU-ČSL jste ve své městské části kandidoval z druhého místa. Jak to, že jste předběhl kandidáty až o čtyřicet let starší? 

Vychází to z toho, že jsem místopředseda místní organizace KDU-ČSL na Vinohradech, ve které působím od osmnácti let. Také jsem od svých patnácti členem mládežnické organizace KDU-ČSL, v současnosti na pozici krajského předsedy. Jsme poměrně malá buňka, dohromady nás je třináct, a ne všichni jsou aktivní, takže za čtyři roky mého působení jsem byl i členem komise pro životní prostředí na Vinohradech. Je to tedy hlavně o odvedené práci, já jsem zkrátka projevil aktivitu a zájem, a druhé místo mi bylo poté nabídnuto leadery organizace.

Jak probíhalo Vaše zapojení do kampaně?

Především jsme s ní začali velice brzo. Už od června jsme zahájili celobrněnskou kampaň, kdy jsme chodili napříč městem s dotazníky a ptali jsme se lidí, jak se jim tu žije, co by rádi změnili a jestli mají třeba konkrétní nápady na změnu. Od září se pak rozjela naplno horká část kampaně, kdy jsme například rozdávali snídaně, takže jsem kvůli tomu skoro každé ráno vstával v půl šesté. Lidem jsem vydával kromě jídla i naše noviny a letáčky, probíral s nimi náš program a priority. Zkrátka taková klasická část předvolební kampaně.

Ze zvolených zastupitelů Brno-Vinohrady jste nejmladší, navíc jediný student. Jaký to bude mít vliv na Vaše působení v zastupitelstvu?

Já si myslím, že vůbec žádný. Komunální politika se dá v podstatě dělat i bez větších zkušeností, a podle mě tam teď budou i lidé, kteří můžou mít menší politickou zkušenost než já. Jak jsem řekl, v politice se pohybuji od patnácti let, stýkám se s lidmi, kteří dělají komunální politiku i na vysoké úrovni, takže mám dobré povědomí o tom, jak fungují mechanismy správy obce. A Zatím jsem se například během vyjednávání nesetkal s tím, že by na mě někdo kvůli věku nahlížel z vrchu. U jednacího stolu jsme si všichni rovni, a jestli je někomu dvacet nebo padesát na to nemá žádný vliv.

Právě nastupujete do pátého semestru, studujete dvoubor, máte spoustu mimoškolních aktivit a kamarády. Nebude to problém časově skloubit s Vaší novou funkcí?

Určitě ne, budu zastávat pozici zastupitele, která není tak časově náročná. Zastupitelstvo se v naší městské části schází jednou za čtvrt roku, práce pro komisi bývá zhruba jednou za dva měsíce, takže to rozhodně není náročné na to, že by člověk musel někde fyzicky sedět. Samozřejmě musí člověk studovat různé materiály, vyjadřovat se k tématům a připravovat návrhy, ale to je převážně práce na doma.  

Studium na FSS navíc dovoluje studentům věnovat hodně času i mimoškolním aktivitám. Kromě členství v zastupitelstvu je mojí největší vedlejší činností předsednictví mladých lidovců, které se bude s pozicí zastupitele dobře doplňovat.

Pro mnoho studentů může být „zastupitel obce“ jenom prázdný pojem, pod kterým si nedokážou představit nic konkrétního. Mohl byste trochu přiblížit Vaši náplň práce?

 Zastupitel menší městské části, jako jsou Vinohrady, se kromě hlasování na zastupitelstvu a probírání se řadou s tím souvisejících materiálů především zapojuje do komisí. Pak je na něm, aby si zvolil takovou, která odpovídá jeho znalostem a zájmu, setkával se s lidmi, hledal konkrétní řešení a předkládal návrhy radě. Největší časová náročnost nespočívá ani tak v účasti na zastupitelstvu, jako spíš v přípravě, probírání se materiály a v práci pro konkrétní komisi.

Moje práce ovšem rozhodně není jen byrokracie, spolurozhoduji také o poměrně závažných věcech. Když jsem byl poslední čtyři roky členem komise za veřejnost, řešili jsme, kde se budou kácet stromy, kde se naopak vysází, nebo i tak závažnou věc, jako je přidělování bytů.

Program KDU-ČSL na Vinohradech je poměrně pestrý, zabýváte se výstavbou nových parkovacích míst, stejně jako rekonstrukcí výběhů pro psy. Na kterou oblast se chcete zaměřit Vy?

Studuji mimo jiné bezpečnostní a strategická studia, takže se určitě budu nejvíce věnovat bezpečnosti. Především se chci postarat o zapojení kamerového systému, který mají sice Vinohrady kompletně nainstalovaný, ale nefunguje a není příliš využíván. Také je mi poměrně blízké životní prostředí, kterému jsem se už v minulosti věnoval, a školství.

V komunální politice jsou ovšem volební témata napříč politickým spektrem dost podobná. Konkrétní problémy v obci či městské části jsou dané, všichni o nich ví a liší se tedy pouze způsoby řešení.

Co byste chtěl sdělit ostatním studentům, kteří třeba do budoucna uvažují o kandidatuře?

Hlavně ať se nebojí být ambiciózní. Neměli by se nechat odradit třeba řečmi starších spolustraníků, že by mladí neměli do politiky zasahovat, dokud nenaberou více zkušeností. Ale kde jinde, než v komunální politice na postu zastupitele ty zkušenosti nabrat? Pokud o to má člověk zájem, věří si a chce do toho jít, určitě by neměl váhat.

Klíčová slova: volby 2018, politika, zastupitelstvo, Brno-Vinohrady

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.