26.10.2010 17:40


Mlýnské kolo Hany Hegerové

Autor: Ondřej Topinka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Po třiadvaceti letech se Hana Hegerová vrátila do studia, aby nahrála svou poslední desku. Desku, která si v její diskografii určitě vydobude své pevné místo.

Ačkoliv dnešní doba je spíše nakloněna rádiovému mainstreamu, Hana Hegerová má stále mnoho příznivců. Její hlas a originální hudební přednes přitahují fanoušky již dlouhých padesát let. Na novou desku si však publikum muselo počkat rekordně dlouho - celých třiadvacet let. „Studio z duše nenávidím, já jsem ráda na jevišti a mám ráda živé publikum,“ říká Hana Hegerová. Nakonec se však odhodlala a výsledné album už mizí z pultů prodejen.

Hana Hegerová ve studiuDeska se stihla do dne křtu, který proběhl 18. října, přehoupnout přes hranici dvanácti tisíc prodaných nosičů. Když Iva Milerová z nakladatelství Supraphon předávala zlatou desku, dodala, že v danou chvíli má Hana Hegerová již nárok na desku platinovou.

A co na svém albu Hegerová přináší? Primárně je nutno říct, že nejde o prvoplánově líbivé písně. I já jsem měl tendenci album zavrhnout a celou tuto recenzi pojmout jako pojednání o špatné zubní protéze. Naštěstí jsem dal Mlýnskému kolu ještě šanci a roztočil jsem jej znovu. Po pár posleších člověk objeví to, čím je Hegerová nezaměnitelná. Nejde jen o její měkkou češtinu, ale o její procítěný přednes. Ano, kdo chce kritizovat, prohlásí, že Hegerová špatně vyslovuje, protože je stará. Tato deska neměla vyjít, konec. Kdo však tvorbu Hany Hegerové zná již delší dobu, zjistí, že přes všechna léta – a někdy i díky nim, je album opravdové a upřímné. Jde o ta nejhorší klišé, jaká jsem mohl použít, ale je to tak.

Písně na albu mají domovinu ve Francii a byly přetextovány českými autory. V úvodní písni nachází posluchač Hegerovou v pro ni netypické póze. Píseň Jsem snob totiž sarkasmem a černým humorem přímo přetéká. Nahrávka Motorkářka zase přináší Hegerovou v rychlém tempu, frázujíc o „bláznivé ženské v kožených kalhotách, orlem na bundě a lesklými cvočky na botách“. Nečekaná spolupráce s Jaromírem Nohavicou se zase ukrývá pod názvem Stará píseň, kterou Nohavica také přetextoval.

Mlýnské kolo v srdci mém je album různorodé, ale přesto kvalitní. Skladby pro poslední album si Hana Hegerová nemohla vybrat lépe – i toto album má stejně jako život počátek, průběh a závěr. Nejde však o sentimentální stesky staré dámy. Jak říká publicista Josef Vomáčka, jde o desku zralé ženy, která je ale velmi tvrdá. „Nečekejte nic sladkého. Je to pláč nad velmi zralým životním finále.“ Album, které patří dozajista do hudební sbírky každého, komu Carmen Farkašová (jak zní Hegerové pravé jméno) přirostla k srdci. Sama Hegerová říká, že zatím nesebrala odvahu si desku pustit. „Nechci se za sebe stydět,“ říká. To ale rozhodně nemusí.


 

Hana Hegerová - Mlýnské kolo v srdci mémVydáno: 11. 10. 2010
Celkový čas: 45:40

Skladby: Jsem snob, Rozdíl, Já vím, Tak už bal, Motorkářka, Déšť tváře smáčí, Lebka, Čímž chci říct..., Čas na prázdniny, Stará píseň (s Jaromírem Nohavicou), Vzpomínka na Paříž, Mlýnské kolo v srdci mém, Ten zloděj čas

5/5

*****

 


Klíčová slova: Hana Hegerová, album, recenze, Mlýnské kolo v srdci mém.

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.