13.04.2014 09:02


Mozart s červeným čírem láká na novou operu Husy na provázku

Autor: Hejl Jan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart pobýval v mládí i v Brně. Podle historických pramenů měl dokonce poměr s místní rodačkou Magdalenou Pokornou. Právě o tom pojednává nová miniopera Husy na provázku.

Brno – Mozart s rudým pankáčem a moderní náušnicí. Už jen plakát představení ukazuje, že Divadlo Husa na provázku chystá netradiční podívanou. Brněnští herci nastudovali operu s názvem Moc art aneb Amadeus v Brně. Libreto napsal dramatik Milan Uhde. Hudbu zkomponoval hudební skladatel Miloš Štědroň. Rakouského skladatele bude hrát Martin Donutil. Chystaná miniopera je druhý díl cyklu o Mozartovi, Géniové a podvodníci. Opeře předcházela hra Amadeus (tj. Milovaný Bohem), kterou Husa na provázku uvedla před třemi týdny.Ředitel Husy na Provázku Vladimír Morávek (vlevo) a šéf národního divadla Martin Glaser (vpravo) hovoří o opeře o Mozartovi. Foto: Jan Hejl

Miniopera vznikla na základě studia dobových pramenů a pojednává o Mozartově milostném životě a jeho nemanželském dítěti. Skladatel měl totiž podle historických záznamů ve Vídni poměr s brněnskou rodačkou Magdalenou Pokornou. „Mozart přišel do Brna jako dvanáctiletý. Jeho milostný život je v Rakousku doménou bulváru. My jsme se jej ale pokusili zpracovat. Tato menší opera je pro nás velkou výzvou,“ vysvětlil autor Miloš Štědroň.

Dvojdílný cyklus, který se dotýká i Mozartovy smrti, je věnovaný českému režisérovi Miloši Formanovi. „Projekt je výrazem úcty a obdivu k dílu Miloše Formana. Je také výrazem nového porozumění mezi brněnským národním divadlem a naším domem,“ řekl umělecký ředitel Husy na provázku Vladimír Morávek. Premiéra opery se totiž uskuteční 17. dubna v sále Divadla Reduta, který patří ke scénám Národního divadla Brno.

Podobně moderní pojetí Mozartovy doby nastudovalo v minulosti i Městské divadlo Brno. „Viděla jsem před dvěma lety muzikál s názvem Mozart v podání městského divadla, ze kterého jsem byla naprosto unešená. Na představení Husy na provázku jsem se přišla podívat, protože mě zajímá, jak se s tímto tématem divadlo popralo,“ uvedla návštěvnice Marta Hajzlerová před veřejnou generální zkouškou nové opery.  

Vztahy mezi brněnským národním divadlem a Husou na provázku nebyly v minulosti ideální. S nástupem nového ředitele Martina Glasera se však mění. „Když mě Vladimír Morávek oslovil, jestli by národní divadlo poskytlo prostory pro novou operu, neváhal jsem ani na chvíli. Chtěl bych, aby národní divadlo bylo kulturní tmel Brna, nikoli rozdělovník,“ prozradil jeho ředitel Glaser. 

Divadlo Husa na provázku funguje v Brně od roku 1967. Na jeho prknech se pravidelně objevoval například Miroslav Donutil nebo Bolek Polívka. Od svého založení se věnuje především experimentální tvorbě.

Klíčová slova: Mozart, Husa na provázku, opera, Uhde, Štědroň

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.