04.03.2015 18:41


Mrázová: Nechceme, aby se děti za čtyřicet let staly pacienty naší kliniky

Autor: Barbora Halbová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Preventivní program Fakultní nemocnice Brno se zaměřuje na nikotinovou závislost mezi školáky. Diskusi o kouření coby drogové závislosti, jeho vlivu na zdraví, či polopravdách šířených tabákovým průmyslem otevřely autorky projektu Stanislava Potrepčiaková z brněnské Fakultní nemocnice a Monika Klusáková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Od září roku 2014 promluvily již na osmnácti brněnských základních školách.

Audio

    Jaké dojmy si z přednášky odnesli žáci Cyrilometodějské církevní základní školy?
         
    Autor: Barbora Halbová

Brno – Přednášku o škodlivosti kouření si od začátku školního roku vyslechlo více než pět set žáků brněnských základních škol. Patřili mezi ně i žáci základní školy Heyrovského, Husova či Arménská. „Zaměřujeme se na žáky šestých tříd, protože riziko vzniku závislosti na tabáku je největší kolem dvanáctého roku života,“ uvedla autorka projektu Monika Klusáková. Podle mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anny Mrázové se projektem snaží o to, aby se děti za čtyřicet let nestaly pacienty jejich kliniky.

Stanislava Potrepčiaková při přednáškách používá názorné pomůcky. Foto: Barbora Halbová.Podle druhé z autorek projektu Stanislavy Potrepčiakové se žáci nejčastěji zajímají o módní záležitosti, jako jsou vodní dýmka nebo elektronické cigarety. „Výchova k nekouření je součástí našich osnov a prevence. Slovo odborníka, který věc přiblíží ze zdravotního hlediska, má však u dětí větší váhu,“ zhodnotila projekt ředitelka Cyrilometodějské církevní školy Pavlína Vojtěchová.

Žáci vyplňují anonymní dotazník. Ten obsahuje otázky o přístupu ke kouření doma, okolnostech, za kterých kouření vyzkoušeli, nebo typu výrobku, se kterým mají zkušenost. „Za dva roky zkontrolujeme, zda se u těchto žáků postoj ke kouření změnil. Výsledky srovnáme s žáky osmých tříd, kteří naše přednášky neabsolvovali,“ dodala Stanislava Potrepčiaková.

Na dosavadních dvacet přednášek poskytl brněnský magistrát patnáct tisíc korun. Dle vedoucí odboru zdraví Zory Proskové chce magistrát projekt podporovat i nadále. Dalších patnáct tisíc korun již úředníci slíbiil. Do konce tohoto školního roku tak autorky plánují přednášet na dalších osmnácti školách. Z krátkodobého hlediska by chtěly projekt zahrnout do školních osnov coby součást zavedených preventivních programů. Z toho dlouhodobého nalézt způsob, jak vznik nikotinové závislosti ovlivnit.

Na nemoci spojené s kouřením ročně v České republice umírá asi osmnáct tisíc lidí. Většina pravidelných kuřáků kouřit začala před šestnáctým rokem života. Dle mezinárodní studie Světové zdravotnické organizace, uskutečněné v České republice roku 2011, cigarety kouřilo třicet procent dotázaných dětí ve věku od třinácti do patnácti let.

Klíčová slova: kouření, Fakultní nemocnice Brno, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.