05.04.2016 21:49


Mrtvého slona ucítíte na dva kilometry, říká cestovatel David Švejnoha

Autor: Eliška Srncová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jak vypadá road trip terénním autem po jižní Africe vyprávěl cestovatel David Švejnoha včera v prostředí brněnské hvězdárny. Nad fotografiemi zavzpomínal i na svou předchozí cestu po Botswaně a Namibii a další zážitky. Výprava čtyř lidí započala třítýdenní cestu v Jihoafrické republice. Procestovali dvě africké země a několik národních parků. „Doporučuji zapůjčit si auto s plnou pojistkou, může se stát, že vrátíte jen kliku,” říká Švejnoha. 

Audio

    Cestovatel mluví o lécích na malárii
         
    Autor: Eliška Srncová

Brno − Půjčili si v Jihoafrické republice auto a vyrazili. Čtyřčlenná výprava v čele s Davidem Švejnohou projela loni na přelomu listopadu a prosince africkou Botswanu a Namibii. Pro Davida to byla už druhá cesta do těchto zemí. „Dřív jsem nevěřil, že někdy někam pojedu znovu, s tím, jak je svět velký. Druhé cesty ale rozhodně nelituji a opět to byl famózní zážitek,” zahajuje cestovatelskou přednášku v brněnské hvězdárně David Švejnoha. Hned na začátku ukazuje krásné africké dálnice, které jsou prý zrádné tím, že vedou sto padesát kilometrů rovně a najednou je ostrá zatáčka doprava. Také jsou v noci neosvětlené a snadno řidič narazí třeba do slona.

Cestovatel David Švejnoha. Foto: Eliška SrncováBěhem vyprávění nešetří doporučeními a tipy pro cestovatele, kteří se třeba do Afriky chystají. „Vybrali jsme auto, které projede snad všechno. Vevnitř má ledničku, kam si člověk dá výborné jihoafrické pivo, ve stanu na střeše jsem se vyspal lépe než doma. Na cestovatele dobrodruhy takový způsob dopravy může působit trochu mastňácky, ale my jsme si ho moc užívali,” popisuje cestovatel Švejnoha. První zastávkou byla Makgadigadi, solná pláň o rozloze Švýcarska. Celé místo je prakticky rovina a velmi špatně se v něm orientuje. „Naštěstí jsme s sebou měli navigaci, která nám, nechci říct, zachránila život, ale minimálně ušetřila tři dny bloudění,” vypráví o strastech cestování Švejnoha.

Afrika je známá hlavně svými národními parky a divokými zvířaty.  V národním parku Chobe měl David příležitost setkat se s jedním z nejnebezpečnějších zvířat Afriky, hrochem. „Pokud chcete fotit nějaké takové zvíře, doporučuje se nechat v autě zapnutý motor a otevřené všechny dveře. Točil jsem zrovna hrocha na kameru a on nás začal honit. Díky objektivu jsem měl zkreslenou vzdálenost, a když jsem dal kameru dolů, zjistil jsem, že je od nás asi dvacet metrů. Ani jsem ji nestačil vypnout, jak jsme utíkali, takže mám ještě doma nahrávku, na které je záběr na běžící nohy a tisíce sprostých slov, které člověk řve, když mu jde o život,” vzpomíná na závod s hrochem. Mimo rozzlobeného slona už výpravu žádné zvíře neohrožovalo, potkali jich ale spousty, o čemž svědčí prezentace plná fotografií.

Zajímavé setkání zažil David nejen se zvířaty, ale i africkou policií, a to kvůli pokutě za rychlost. Pokuta se vyšplhala na v přepočtu šestnáct set korun, ale cestovatelé už s sebou neměli dostatek místních peněz. „Naštěstí jsem si ale uvědomil, že jsme v Africe a že se dají věci řešit i trochu jinak. Policista se nejdřív moc netvářil, nakonec jsme se ale očním kontaktem perfektně domluvili, protože nám vlastně šlo o to samé. V tu chvíli on nadzvedl desky, já jsem tam vsunul peníze, on je zaklapnul a říkal: ‚Tak co, jak se vám líbilo v Botswaně, kde jste byli?‘ ” směje se David u tabulky s náklady na cestu, kde položka „pokuta” nakonec čítá sto osmdesát čtyři korun.

Náklady na cestu nakonec vyšly na padesát jedna tisíc za osobu, podle Švejnohy je to za třítýdenní cestu po Africe nádherná cena a předpokládal mnohem vyšší. Většinu času se prý živil steaky, protože maso bylo neuvěřitelně levné, a tak je jedl i k snídani. „Je tam nádherná příroda, super lidi, super policisté. Vřele doporučuji jak africkým matadorům, kteří v těchto dvou zemích ještě nebyli, tak i začátečníkům, kteří se třeba do Afriky teprve chystají. Určitě se tam jeďte podívat,” loučí se s obecenstvem Švejnoha.

Klíčová slova: David Švejnoha, cestování, Afrika, Botswana, Namibie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.