12.10.2015 16:29


Musíme dostat lidi do ulic, říká brněnský předseda Národních demokratů Daněček

Autor: David Vondra | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Imigranti. Uprchlíci. Přistěhovalci. Tato slova slyšíme ze všech stran. Do zemí západní Evropy denně přicházejí tisíce lidí, kteří hledají nový domov. Obyvatelé Evropy se rozdělují na dvě poloviny, jedni jim pomáhají, druzí je tu nechtějí. „Lidé s přijetím uprchlíků nesouhlasí, svůj názor se však bojí říct nahlas,“ uvedl předseda strany Národních demokratů Milan Daněček.

Brno – Evropská uprchlická krize je často diskutovaným tématem. Lidé se bojí terorismu, chudoby a anarchie. Odpůrci imigrantů organizují demonstrace a nabádají lidi k podpoře protiuprchlických opatření. Jeden z protestů proběhl první říjnovou sobotu v Brně, kde akci pod názvem Tábor lidu organizovala strana Národní demokracie. O demonstracích, imigrační politice a přijetí uprchlických kvót promluvil brněnský předseda Národních demokratů Milan Daněček.

Demonstrace Tábor lidu vznikla poměrně nedávno. Jaký je hlavní cíl a smysl akce?

Hlavní myšlenkou Táboru lidu je povzbudit lidi, aby veřejně vyjádřili svůj názor o přijetí uprchlíků do České republiky. Většina lidí s přijetím imigrantů nesouhlasí, ale mluví o tom pouze v soukromí. Pokud se jejich přístup změní a začnou své názory prezentovat veřejně, můžeme docílit určitých změn v imigrační politice. Je potřeba, aby se lidé spojili a vyjádřili nesouhlas s přijímáním přistěhovalců.

Tábor lidu probíhá po celé zemi. Kolik měst je do něj zapojeno?

Akce probíhá prvním rokem a jsou do ní zapojena čtyři města. Věřím, že se jejich počet ještě navýší. Kromě Brna se akce uskutečnila třikrát v Praze a v říjnu budeme protestovat ještě v České Skalici a Teplicích.

V čem spočívá největší problém při přijetí uprchlíků evropskými zeměmi?

Uprchlická krize je způsobena americkými a izraelskými válečnými konflikty pod vlajkou NATO. Tyto státy se nečinně dívají na příliv imigrantů do Evropy a tento problém neřeší. Naše vláda tvrdí, že přistěhovalci pochází z válečných zón a utíkájí před válkou do mírových oblastí. S tím však nemohu souhlasit, protože většina uprchlíků se o svoje bezpečí nebojí, ale pouze využívá imigrační vlny a snaží se dostat do Evropy, aby zlepšila svou životní úroveň. Pokud by Česká republika imigranty přijala, došlo by ke zvýšení státních výdajů a většímu zadlužení země, což by mělo největší dopad na české občany.

Jak demonstrace v Brně probíhala? Jaký byl program akce?

Demonstrace začala na Moravském náměstí, kde vystoupili řečníci se svými proslovy. Kromě řečníků ze strany Národních demokratů a spolupracujících politických stran vystoupil se svým projevem člověk z davu, což bylo velice pozitivní. Poté jsme se vydali centrem města ke kanceláři ombudsmanky, kde jsme společně vyjádřili nesouhlas s jejími výroky a řešením uprchlické krize.

Před kanceláří ombudsmanky jste rozřízli vlajku Evropské Unie. Jaký jste k tomu měli důvod?

Součástí Táboru lidu je petiční stánek, kde můžou lidé svým podpisem podpořit vyhlášení referenda o výstupu z Evropské Unie. Členství v této organizaci zabraňuje státům jednat samostatně a omezuje jejich nezávislost. Rozříznutím vlajky jsme symbolizovali popravu Evropské Unie a požadujeme vystoupení České republiky z této organizace.

Kolik lidí se v Brně sešlo? Bylo to více než na předchozích akcích v Praze?

Nemám přesné údaje o počtu zúčastněných lidí, ale přišlo asi tři sta lidí, což je méně než v Praze, kde na každou demonstraci dorazilo kolem tisíce občanů. I přesto jsem spokojený, je vidět, že lidem není osud naší země lhostejný. Získali jsme sto sedmdesát petičních podpisů, což považujeme za úspěch.

Museli někdy při Táboru lidu zasahovat policisté?

Policisté jsou přítomní na všech akcích, protože se při pochodech městem starají o řízení dopravy. Zároveň fungují jako výstraha pro výtržníky, kteří by chtěli akci překazit. Při minulém setkání v Praze však došlo k menším potyčkám, když se v naší blízkosti seskupila skupina aktivistů, kteří se nám snažili překazit průchod městem.

 

Tábor lidu se uskutečnil 3. 10. 2015 na Moravském náměstí v Brně. Podle mluvčího brněnských policistů Pavla Švába se ho zúčastnilo asi 180 lidí. V první části demonstrace vystoupili členové strany Národní demokracie s proslovy a následně se všichni zúčastnění přesunuli ke Kanceláři veřejného ochránce práv, kde organizátoři akce rozřízli vlajku Evropské Unie. „Rozříznutí vlajky EU máme zdokumentováno, nicméně se nejedná ani o trestný čin ani o přestupek,“ uvedl mluvčí městské části Brno - střed Roman Burian.

 


Milan Daněček před kanceláří ombudsmanky

 

Medailonek:

Milan Daněček se narodil v Hodoníně, kde vystudoval obchodní akademii. Poté se přestěhoval do Brna, kde v současné době studuje dálkově vyšší odbornou školu obchodní. Mezi jeho hlavní zájmy patřila vždy politika, a proto se stal členem politické strany Národní demokracie v Brně, jejíž je předsedou.

Klíčová slova: demonstrace, přistěhovalci, Tábor lidu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.