23.11.2013 18:29


Muž vylákal ze seniorek přes sto šedesát tisíc korun

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Trest odnětí svobody na pět let hrozí dvaatřicetiletému muži z Olomouce, který okrádal starší ženy po celé republice. Seniorkám tvrdil, že jejich příbuzní měli autonehodu a on nyní potřebuje peníze na odtah vozidla. Minimálně deset žen mu částku vydalo, u jedenácté však narazil.

Brno – Více než osmdesát tisíc korun vylákal třiadvacetiletý recidivista z deseti seniorek. Nejdříve je kontaktoval telefonicky a posléze z nich lákal peníze v převleku policisty. Když ho ženy pustily do bytu, využil příležitosti a ukradl věci v hodnotě dalších osmdesáti tisíc korun.

Policisté zadrželi podvodníka okrádajícího seniorky. Ilustrační foto: Marie Jahodová„Pachatel kontaktoval starší ženy a vydával se za jejich příbuzné, kteří utrpěli autonehodu. Poté se za ženami vypravil osobně v převleku policisty nebo pracovníka odtahové služby, který potřebuje peníze na odklizení havarovaného vozidla,“ objasnila situaci vyšetřovatelka Jitka Koukolová. Tímto způsobem okradl deset žen z různých míst republiky. „Bohužel ani jedna seniorka nezavolala policisty dříve, než peníze odevzdala. Pachatel takto okradl dvě ženy z Prahy, dvě z Olomouce, tři z Brna a po jedné také z Kroměříže, Šumperku a Opavy,“ uvedla Koukolová.

Jeho řádění zastavila až jednaosmdesátiletá seniorka z Brna. „Paní se zdál telefonát podezřelý, a tak zavolala svému synovi, za kterého se pachatel vydával. Když zjistila, že je v pořádku, kontaktovala policii a zároveň se snažila podvodníka zdržet,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb. Seniorka o celé situaci informovala i své sousedy, kteří domnělého policistu sledovali z okna. „Paní se ho snažila zdržet před domem například tím, že mu do telefonu vykládala, že hledá hůlku nebo že se ještě musí převléknout. Policisté tak muže zadrželi přímo na místě činu,“ dodala Koukolová.

Pro pachatele není trestná činnost žádnou novinkou. „Muž byl z vězení propuštěn teprve v květnu. Odpykával si dvaadvacet měsíců za podobnou trestnou činnost,“ uvedl Šváb. Své oběti si pravděpodobně vytipovával pomocí telefonního seznamu. „Obviněný byl velice vynalézavý. Volal především paním s nyní už ne moc používanými jmény, jako je například Antonie. Pokud měly ženy pochyby o pravosti telefonátu, velice pružně používal informace, které od nich už vyslechl,“ řekla Koukolová.

„Pro paní, která pomohla pachatele dopadnout, máme přichystané ocenění. Je důležité, aby si více seniorů ověřovalo informace a nevěřilo lidem jen na základě tvrzení nebo oblečení,“ sdělil Šváb. Sama seniorka tvrdí, že stejně jako ona by se zachoval každý a doufá, že muž tentokrát dostane vyšší trest.

Klíčová slova: senioři, krádež, podvody, policie, krimi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.