17.10.2017 20:16


Muzeum romské kultury láká spíše cizince

Autor: Kristýna Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Muzeum romské kultury nabízí kromě stálé expozice o historii, kultuře i současnosti romského života také krátkodobé výstavy. Pro následujících pár měsíců tyto prostory zaplnilo odvětví organizace Hatefree s výstavou „Bez nenávisti“, kde poukazuje na nespravedlnosti, které se na Romech stále ještě dějí.

Aktuální výstava se věnuje tématům nenávisti, foto: Kristýna Čermáková

Brno – V městské čtvrti Zábrdovice provozuje již více než deset let ředitelka Jana Horváthová muzeum romské kultury. Muzeum je rozprostřeno do několika pater, v tom prostředním mohou návštěvníci vidět výstavu Příběh Romů, která je zde trvale. V přízemí a v druhém patře jsou prostory pro přechodné akce, které s tématem souvisí.

Po zakoupení vstupenek vede průvodce skupinku anglických návštěvníků do přízemí a prvního sálu výstavy. Aktuální téma nazvala kurátorka Zuzana Štefková Bez nenávisti? Hatefree? a věnuje se v ní především násilí páchanému na Romech z důvodu rasové odlišnosti. Výstava je rozšířená i do druhého patra, kde jsou obrovské malby po stěnách. Tyto obrázky namaloval jeden z chlapců, kterého mučili příslušníci policie jen proto, že byl Rom.

Mrazivý dojem vyvolával také seznam několika stovek začerněných jmen. „To je seznam z koncentračních táborů pro Romy, můžete si všimnout, že až na pár výjimek to nikdo nepřežil,“ vysvětloval důvod začernění průvodce. Mezi návštěvníky se ozvalo pár zhrozených vzdechů a všichni raději pokračovali na stálou expozici, která vypráví příběh romského národa od úplného počátku do současnosti.

Příběh Romů výtvarníci atraktivně zpracovali. Kromě velkého množství vitrín s ukázkami je výstava velmi interaktivní i zábavná. Návštěvníci si mohou pustit záznamy s nahrávkami, objevovat stezky pomocí hliněných destiček, které dříve Romové používali na domlouvání se mezi sebou, nebo si poslechnout romskou hudbu. „Je to tu nádherné, překvapením pro mne je, že veškeré informace jsou i v angličtině,“ chválí turistka z Velké Británie Emily Clarksonová.

I přes tyto výhody není výstava tak populární, jak by se mohlo myslet. Kromě malé skupinky turistů tu ve všední den sály zejí prázdnotou. „Lidi sem chodí spíše o víkendu, nebo občas školy. Nejvíce tu máme turistů a cizinců, místních moc ne,“ komentuje kavárník Milan Danihel.

Klíčová slova: muzeum, Romové, kultura, hatefree

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.