29.09.2010 20:02


Na Facebooku je třeba být obezřetný

Autor: Ondřej Ekl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na komunikační síti Facebook vznikají nové kontroverzní skupiny každý den. Uživatelé, kteří na ně při '"brouzdání" narazí, si ale neuvědomují, že i tady platí určité meze, které je dobré dodržovat. Co uděláte na Facebooku, nemusí zůstat jen na Facebooku. A to platí pro internet všeobecně.

Facebook je fenoménem, o kterém se nemá smysl příliš rozepisovat. Za šest let své existence vzbudil mnoho kontroverzí, napsala se o něm skutečně dlouhá řada článků a pro mladé lidi se stal téměř povinností. Zdá se ale, že komplikace, kterým musí internet i v dnešní době čelit, dopadají na Facebook dvojnásobnou silou. Problémy, jež může způsobit „nedržení jazyka za zuby“, jsou tu na dennodenním pořádku.

Posledním případem je partička studentů z tišnovského gymnázia. Jak uvádí včerejší výtisk Metra, na jejich školu nastoupila nová učitelka. Studenti byli zřejmě příliš líní vytvořit si o ní vlastní obrázek, a tak se koukli na Facebook. Tam našli skupinu, založenou jejími bývalými žáky. A že ji tam nikdo neblahořečil, je celkem jasné. Od toho bohužel skupiny na této stránce většinou nevznikají. Problémem je, že jakmile se studenti do skupiny přihlásili, vytvořili tím odkaz viditelný pro ostatní, tedy jakousi reklamu. A to neuniklo pozornosti vedení gymnázia. Za „přečin“ obdrželi vyznamenání ve formě ředitelské důtky a bylo hotovo.

Nicméně – copak stačí pouhý vstup do skupiny a čtení jejího obsahu k tomu, aby byli potrestáni? Ve webové verzi školního řádu zmíněného gymnázia jsem nenašel bod, podle kterého by byl student postihnutelný za činnost na internetu, kterou neprovedl ve škole. To samozřejmě není klíčové, neboť výchova mládeže se podle paragrafů řídit nedá. Navíc studenti, kteří si čtou školní řád, jsou raritou. Dle mého názoru byl k „rozsudku“ použit zdravý rozum, pro který je internet příliš moderní záležitostí.

Internet byl stvořen proto, aby na něm lidé hledali a ukládali informace. Ta minimální námaha, která je přitom nutná, vede k tomu, že se na něm vyskytují neskutečné objemy dat, které mají dost nízkou informační hodnotu. Chcete někoho urazit? Místo toho, abyste vylezli na ulici a začali křičet, že Ten a Ten jsou skuteční hlupáci – klidně si dosaďte peprnější výraz – sednete k internetu a napíšete to na Facebook. Naučili jsme se používat síť mnohem rychleji, než jsme mohli vytvořit pravidla jejího používání, jak ukazují úniky tajných informací, softwarové pirátství a tak dále.

Mládež, pohybující se na Facebooku, si stále neuvědomuje, že je za svoji činnost i na internetu zodpovědná. Ale je vážně nutné trestat někoho, kdo se podíval na stránku, která ho zaujala? Když jsem ještě chodíval na gymnázium, často jsem na chodbách a v učebnách zaslechl urážky a vulgarismy, směřující k vybraným kantorům. A dokud jsem neřekl něco nelibého sám, nikdy mě za to nikdo nemohl potrestat, i když jsem si ony řeči zapamatoval. A potají s nimi třeba i souhlasil.

Klíčová slova: Gymnázium Tišnov, Facebook

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.