23.03.2019 11:51


Na gymnáziu Jaroška se vzdělávalo i přes noc. Studenti tam ostatním přednášeli o svých zájmech

Autor: Karolína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na jednu noc se žáci gymnázia Jaroška ocitli v roli přednášejících. Na neobvykle strávený pátek je nalákala událost BrNOC, která nabídla směsici témat od vědy až po poezii či aktivismus. Mezi návštěvníky byli nejen Brňané.

Brno BrNOC přilákala v pátek do brněnského gymnázia na třídě Kapitána Jaroše 250 studentů. Zájemci se tam mohli od páté hodiny odpoledne až do pozdní noci zúčastnit série přednášek a workshopů. Některým z nich to nedalo a sami vystoupili před spolužáky se svým oblíbeným tématem. Prvotním impulsem pro iniciaci Brněnské přednáškové noci byl úspěch sesterské akce na Gymnáziu Botičská v Praze.

I když mezi návštěvníky převažovali studenti právě z gymnázia, kde se BrNOC odehrávala, občas se tam mihl i nadšenec z jiného města či ze Slovenska. „Na akci jsem přijela proto, že jsem se před měsícem zúčastnila Přednáškové noci v Hradci Králové. Ta se mi velmi líbila, protože jsem tam poznala plno skvělých lidí a dozvěděla se zajímavé informace. Byla to opravdu zábava,“ nastínila sedmnáctiletá Tatiana Sivčáková. Za tu dobu, co čeští studenti začali pořádat přednáškové noci, se zformovala skupina tradičních návštěvníků těchto akcí. 

BrNOC se letos konala popáté v řadě. Její organizátoři se snaží program pokrýt různorodými hosty a příběhy. „Jsme dost otevření, snažíme se dát možnost přednášet co nejvíce lidem. Zájemci se přihlašují sami, některé samozřejmě aktivně oslovujeme. Největší zájem je o přednášky speciálních hostů, letos vystoupí například Patrik Kořenář, který se věnuje popularizaci vědy,“ okomentoval pořadatel Jan Česnek.

Každá z přednášek byla koncipovaná jinak. Chci lidem ukázat, že jejich nitro je to nejdůležitější, co mají, a jedině tak můžou poznat svět kolem sebe. Proto vyprávím na téma Můj vesmír, moje vědomí. Není to o mně, ale o tom vesmíru, co v sobě každý z nás chová,“ řekl jeden z přednášejících Dominik Beck, který z výkladu volně přecházel k diskuzi.

Lákadlem pro mnohé účastníky bylo překvapení, na to si však museli počkat. Odhalení nastalo až v závěru noci na místě zvaném mystery room. Tentokrát si organizátoři z recese připravili promítání starých večerníčků. Následovala prezentace s nesmyslnými slidy, které musel vybraný divák improvizovaně okomentovat.

Nabitý program vyvrcholil až k ránu. Z toho důvodu si mohli zájemci přinést vlastní karimatku a spacák a na gymnáziu přespat, čehož mnozí s vděčností využili. Nálada v přátelském duchu panovala i při snídani, po níž BrNOC oficiálně skončila.  

Klíčová slova: BrNOC, Brněnská přednášková noc, Jaroška, studenti, vzdělávání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.