04.04.2017 17:13


Na jarmarku neziskových organizací si mohli návštěvníci vyzkoušet i virtuální realitu

Autor: P U | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prostory atria brněnské Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se v pondělí 3. dubna proměnily na jarmark neziskových organizací. Návštěvníci se mohli dozvědět o činnostech mnohých hnutí a spolků, vyzkoušet si jízdu na invalidním vozíku nebo se zapsat k nějaké organizaci jako dobrovolník.

Dobrovolnice Alexandra Mateásková reprezentující Ligu vozíčkářů. Foto: Petr Uhlíř

Brno  Atrium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se začíná pomalu plnit lidmi. Mnoho z nich se přišlo podívat na již tradiční jarmark neziskových organizací. Ten se koná pod záštitou festivalu Jeden svět, který se zaměřuje na dokumentární filmy o lidských právech.

Už při příchodu před fakultu nelze přehlédnout transparent upozorňující na tuto akci. Avšak ještě výraznějším poutačem pozornosti je dívka, která se před školní budovou prohání na invalidním vozíku. Kromě lákání kolemjdoucích na jarmark je jejím úkolem předvádět návštěvníkům, co vše obnáší být na vozíku. „Zastupuji zde Ligu vozíčkářů. Chceme upozornit na často nevyhovující veřejné prostory pro vozíčkáře,“ vysvětluje dobrovolnice Alexandra Mateásková. Zájemci si mohou vyzkoušet obsluhu invalidního vozíku. Navíc mají příležitost se na chvíli dostat do pozice postiženého člověka, jenž je na vozík upoután.

Hned u vchodu do atria se nachází mapa, která popisuje rozmístění jednotlivých stánků. „Toto je již pátý ročník jarmarku neziskových organizací. Letošního ročníku se zúčastnilo devětadvacet neziskovek. Spolupráce mezi festivalem Jeden svět a těmito organizacemi spočívá v tom, že oni propagují festival a my pro ně pořádáme tento jarmark,“ říká jedna z organizátorek jarmarku Veronika Šulková. Zaměření jednotlivých organizací je opravdu různorodé. Nacházejí se zde hnutí bojující za lidská práva jako je například Amnesty International, spolky pomáhající seniorům, organizace zaměřené na pomoc handicapovaným nebo různá ekologická hnutí, jako je třeba Duha.

Velkou pozornost na sebe strhává stánek organizace Greenpeace. „Máme tady na vyzkoušení virtuální realitu. Návštěvníci se mohou pomocí speciálních brýlí a mobilního telefonu podívat na Arktidu,“ sděluje dobrovolnice z brněnského hnutí Greenpeace Kateřina Křížová. Zájemci si nasazují speciální brýle a na chvíli se přesunují do světa virtuální reality. Prožitek je doplněn zvukovým záznamem, aby působil co nejvěrohodněji.

Mnoho hnutí a spolků využívá tento jarmark k nabírání nových členů. Skoro u každého stolku se nacházejí formuláře, pomocí kterých se můžou návštěvníci do vybrané organizace zapsat. Kromě zmiňovaných formulářů a propagačních letáků se na stolcích u mnohých stánků objevují také petice. Výjimkou není ani stanoviště hnutí Duha. Zde dobrovolnice ochotně vysvětluje zájemcům, o čem je petice, kterou si právě prohlížejí. Ti svým podpisem podporují snahu zakázat nebo aspoň omezit určité chemické postřiky zeleně, protože obsahují zdraví škodlivé látky.

Atmosféra na jarmarku je po celou dobu velice přátelská, což oceňují i návštěvníci. „Moc se mi tu líbí. Vůbec jsem neměl tušení, že se tu sejde tolik neziskových organizací. Aspoň jsem si udělal přehled o tom, čím vším se zabývají,“ říká student Jiří Šváb. Při odchodu si mnozí odnášejí velké množství letáčků a nejrůznějších brožur. S úderem půl šesté se začínají balit i zástupci jednotlivých organizací a atrium na Fakultě sociálních studií se pomalu vylidňuje.

Klíčová slova: jarmark, FSS, Jeden Svět, reportáž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.