03.05.2011 10:03


Na kráse přece nezáleží. Nebo ano?

Autor: Lenka Tůmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Štíhlá postava, dlouhé nohy, pevné poprsí a samozřejmě krásný obličej. To je jen několik málo pojmů, které charakterizují současný ideál ženské krásy.

Pohled na ideál krásy se mění vlivem dobových konvencí. V minulosti byla symbolem krásy Venuše. Její kypré tvary a široké boky ji předurčovaly k tomu být dobrou rodičkou a matkou. V současnosti už ženám krev a mlíko odzvonilo. Nahradila je představa žen štíhlých, upravených, s vysportovanými pěstěnými těly. Krása je v dnešní době spojena s mladým tělem a celkově s mládím jako takovým.Nenalíčená žena je v porovnání s nalíčenou nevýrazná. Foto: Lenka Tůmová.

Mnoho žen se snaží ideálu krásy alespoň trochu přiblížit. Drží drastické diety, trápí své tělo úmorným cvičením v posilovně nebo používají všemožné kosmetické přípravky proti vráskám a jiným dermatologickým nedokonalostem. Vrásky a celulitida se stávají úhlavním nepřítelem, proti němuž se musí bojovat. A boj je to nelítostný. Ve většině případů začíná různými krémy nebo masážními prostředky. Některým ženám to ale nestačí a rozhodnout se přenechat péči o své tělo odborníkům, plastickým chirurgům. Všechny nedostatky odstraní na míru. Nejedná se však o bezbolestné operace či zásahy. Pro krásu se musí trpět.

Člověk se často sám sebe ptá: „Jak někdo může jít dobrovolně na operaci?“ Je to ale opravdu čistě dobrovolná volba? Na první pohled se může zdát, že ano, ony to přece samy chtějí. Na druhou stranu to tak jednoznačné není. Přestože se od nepaměti ženy zkrášlovaly různými šperky, doplňky nebo ozdobami, nikdy nepodlehly tak drastickým zásahům do svého těla a zdraví jako dnes. A to jen proto, aby si uchovaly lásku a zájem svých drahých poloviček a aby jimi společnost nepohrdala. Pojmy jakou jsou lifting, botox nebo liposukce se už dostaly do povědomí téměř každé ženy. Média se o to postarala.

Muži mají rádi krásné věci, jako jsou například auta nebo elektronika. Mezi tyto věci však patří i ženy, které dotváří dokonalý image úspěšného a uznávaného muže. Ženy by měly být reprezentativními partnerkami, dobrými matkami a hospodyněmi zároveň. Že je to nemožné? Bingo!

Mnoho žen si láme hlavu nad tím, jak docílit toho, aby vypadaly co nejlépe. Nalíčit se, nebo zůstat přirozená? Těžká otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Přefintěná slečna s výrazným make-upem vypadá, že zjevně pečuje pouze o svůj zevnějšek. U ostatních tedy nezaboduje. Stejně tak neuspěje ani žena s umaštěnými vlasy, u které je zřejmé, že se o sebe nestará vůbec. Každá žena by si měla najít takzvanou zlatou střední cestu, která jim ponechá přirozenost a zároveň jemně zvýrazní ženskou krásu. Elegantnost ženy ale neurčuje pouze vhodný make-up, ale i správné oblečení. Stále totiž platí přísloví českých velikánů Voskovce a Wericha, že šaty dělají člověka. A nejen šaty, ale také to, co má člověk vepsáno ve tváři, v očích nebo na zubech. Ty často na první pohled vypovídají o člověku víc, než si myslí.  

Řada lidí se řídí výrokem „vnitřní krása je nejdůležitější“, s čímž se samozřejmě nedá nesouhlasit. Má to ovšem háček. Kdo bude chtít poznávat vnitřní krásu, když ho alespoň trochu nezaujme ta fyzická? Bohužel, málokdo. Od mužů sice často slýcháváme, že mají rádi přirozenou krásu. Proč se ale otáčejí za podpatky a krátkými sukněmi sexy žen? Opravdu hledají onu přirozenou krásu?

Ženy se nejčastěji zkrášlují kvůli mužům. Platí to i naopak? Jak se zkrášlují muži? Oholí se - to je pro většinu žen samozřejmostí. Nejedná se pouze o depilaci, ale také o epilaci, kterou málokterý muž podstoupí. Navoní se - druhá samozřejmost, bez které se žena neobejde. Společnost je navíc k mužům, kteří nevoní, shovívavější. V české mentalitě (bohužel) stále přetrvává výrok „pořádný chlap má smrdět“.

Kdo tedy určuje ideál krásy? Vychrtlé modelky, známé celebrity nebo jen veřejné mínění vytvořeno mužskými představami? Ať už je to jakkoliv, každý člověk by si měl uvědomit, že zdraví je to nejcennější, co má a neměl by s ním hazardovat. Poruchy příjmu potravy jsou toho jasným důkazem. Krása bez zdraví totiž nemá smysl.

Klíčová slova: krása, žena, vrásky, celulitida, zdraví

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.