08.11.2013 19:20


Na nákup lidé raději jezdí do obchodních center

Autor: Lada Suchánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Odvěká rivalita měst a venkova funguje na všech úrovních každodenního života. Zatímco ve městě je rychlá městská hromadná doprava, na venkov jede jeden vlak za hodinu. Ve městě se člověk dusí, na vsi se může zhluboka nadechnout. V centru je to jeden obchodní dům vedle druhého, na rynku jsou jedny potraviny a s trochou štěstí i jedna drogerie. Proto jsme se zaměřili na to, kde je pro lidi výhodnější nakupovat.

Brno/Újezd u Brna – Ve dnech krize se lidé snaží ušetřit každou korunu a porovnávají ceny takřka u všech výrobků. Akční letáky už se nevyhazují, ale skutečně čtou. Obyvatelé venkova a malých měst, kteří mají k dispozici jen omezený sortiment v místních obchodech zvažují, zda se cesta za cenově výhodným nákupem do města vyplatí. „Radši jezdím do velkého města, často jsou tam slevy a tamní obchody mají mnohem větší výběr. Nevýhodou jsou časté fronty. Do místních potravin chodím jen pro pečivo, které tu máme lepší," řekla Tereza Kocmanová z Újezdu u Brna.

Na to, zda je výhodnější nakoupit ve velkém obchodním řetězci nebo v malém místním obchodě, jsme se pokusili odpovědět v tomto článku. Srovnávali jsme cenu za nákup ve vesnickém obchodě a cenu, za kterou je možné udělat stejný nákup ve velkém supermarketu. Do výsledku jsou započítányi i peníze, které lidé projedou cestou do obchodu.

Fronta v obchodním řetězci, Lada Suchánková

Pro srovnání s Brnem poslouží blízké maloměsto, Újezd u Brna. Na náměstí se nachází potraviny a drogerie. V těchto obchodech jsme provedli ukázkový nákup. Zaměřili jsme se na produkty, které je čas od času nutné koupit. Ať už je nakupujeme denně, jako třeba pečivo, nebo jednou za čas, například prací prášek. Test tedy zahrnuje banány, citrony, paštiku Májku, slané Bohemia Chips, zubní pastu Sensodyne, prací prášek Persil Expert, tampony Kotex, chléb konzumní a jogurt Kostík.  

V přibližně stejné dojezdové vzdálenosti (20 kilometrů) od města se nachází dva obchodní řetězce, Interspar a Tesco.  K nákupu v těchto řetězcích je nutné přičíst 150 korun, což je přibližná cena za benzín na cestu tam i zpět. 

                      Tabulka s nákupem; Lada Suchánková

Ceny v obchodních řetězcích se až na malé detaily neliší a v konečném součtu vychází levněji nákup v místním obchodě. Pro takový nákup se tedy nevyplatí jet do města, většinou ale lidé v místních obchodech kupují jen nezbytnosti. „Do místních potravin chodíme jen pro malé denní nákupy, pro ty větší jezdíme vždy do města. Často si pak uděláme nakupovací akci a strávíme v obchodním řetězci celý den," potvrdil obyvatel Újezdu u Brna Petr Věžník.

Klíčová slova: nákup, obchod, město, venkov

Fotogalerie

  • 405_0037.WMA
    Popis: O obchodech, mluví Tereza Kocmanová
    Autor: Lada Suchánková

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.