30.09.2018 22:45


Na oslavách dne seniorů se mísila zábava s tématem zdraví

Autor: Eva Maršalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Již sedmý ročník oslav v rámci mezinárodního Dne seniorů se uskutečnil o víkendu v centru Brna. Pro návštěvníky byl připravený bohatý program, včetně představení oblíbených televizních herců i dětí z místního pěveckého sboru. Zájemci se mohli nechat také bezplatně vyšetřit přítomnými zdravotními specialisty nebo si vyzkoušet kurz první pomoci.

Brno – Každoročně pořádané slavnosti mezinárodního Dne seniorů letos připadly na poslední záříjový den, přestože je svátek oficiálně stanoven až na prvního října. Oslavit ho společně s rodinou přišly v neděli odpoledne na Zelný trh stovky lidí. Návštěvníci tak mohli potkat například televizní herce Martina Zounara a Martinu Randovou, kteří publikum bavili svými historkami z dětství.

Celou akcí prováděl dlouholetý rozhlasový a televizní moderátor Zbyněk Loucký. Ten přítomným seniorům poděkoval za zkušenosti a moudrost, které předávají svým dětem a vnoučatům. „Myslím, že by si měla mladá generace s tou zralejší vzájemně naslouchat. Jak vždycky říkám, nestačí koupit babičce tablet. Je prostě něco pěkného na tom pustit staršího člověka v brněnské šalině sednout,“ poznamenal Loucký.

U připravených stánků na náměstí si mohli senioři zadarmo vyzvednout šálek kávy, nebo si nechat změřit zrak a tlak. Pracovníci přilehlého stanoviště první pomoci pak nabízeli rady, jak rozpoznat cévní mozkovou příhodu nebo infarkt. Učili také správný způsob používání automatizovaných externích defibrilátorů (AED), které jsou všude po Brně rozmístěné. Zájem o zdravotní kurzy byl ale podle školitelů poměrně malý.

„Lidé často říkají, že se první pomoc učit nechtějí, že ji stejně nikomu dávat nebudou. Dneska mi tu dokonce jedna paní řekla, že by klidně nechala člověka umřít, že jí to je jedno. Což je postoj, který mě skutečně velmi šokoval,“ přiznala nevěřícně Alžběta Pánková z Mezinárodního sdružení studentů medicíny. Vyzkoušet si správnou techniku oživování člověka pak odmítla i další účastnice slavností. „To už není nic pro mě, to bych nedokázala,“ vysvětlila.

Připravenost města na požadavky starších lidí zase negativně zhodnotila místní obyvatelka Martina Bečvová. „Dříve bych řekla, že je Brno seniorům dobře přizpůsobené. Ale od té doby, co jsem sama začala mít problém s kolenem a ještě musím chodit s babičkou po doktorech, se kolikrát divím, jak špatný je do ordinací přístup,“ postěžovala si Bečvová, která na oslavy dorazila společně se svojí rodinou.

Řešit uvolňování sedaček starším lidem v dopravních prostředcích ale nemá podle jejích slov žádný význam. „Teď mi přijde situace trochu horší. Co jsme ale zažili, tak to byli hlavně mladí cizinci, kteří nás nechali viset v šalině za držadlo. Jinak si ale stěžovat nemůžu,“ shrnula s úsměvem. 

Klíčová slova: oslava, Mezinárodní den seniorů, první pomoc, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.