19.03.2019 17:46


Na parkování „kiss and ride“ u škol si řidiči ještě nezvykli. Na vlakovém nádraží funguje bez problémů

Autor: Vojtěch Dufek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Řidiči v Brně neumí u škol a školek využívat nová parkovací místa „kiss and ride“. Městská policie se zaměřila na jejich kontrolu a zjistila skoro šest přestupků denně. Na hlavním nádraží jsou tato místa skoro tři roky a fungují dobře.

Parkovací místa K+R

Brno — Brněnští řidiči stále neumí využívat parkování „kiss and ride“ neboli „polib a jeď“. Princip parkování je přitom jednoduchý. Řidiči zastaví na parkovacích místech u škol a školek nebo na nádraží jen na tak dlouho, aby stihli spolucestující nastoupit či vystoupit. Značky bývají doplněny o časový údaj maximální délky stání jako například „max 5 min“.

Řidiči bohužel tato místa často využívají k normálnímu parkování, proto se brněnští policisté rozhodli tyto parkovací místa více kontrolovat. Během intenzivnějších kontrol strážníci od začátku února zaznamenali 133 přestupků porušení značky K+R. Po odečtení víkendů a jarních prázdnin je to šest přestupků denně. „Například v ulici Polní jsou umístěna parkovací místa K+R kvůli blízkosti základní školy na Bakalově nábřeží, strážníci při každé kontrole zjistí zhruba osm přestupků. To je téměř polovina míst vyhrazených převážně pro rodiče vezoucí své děti do školy,“ upozorňuje Radek Hála, vedoucí revíru Střed.

Parkování typu K+R není ovšem jediným možným řešením parkování u škol. „Obecně lze říci, že pro zvýšení bezpečnosti především u mateřských škol jsou lepší parkovací místa s parkovacím kotoučem, protože rodiče často děti nejen vysadí, ale také je doprovází, takže se zdrží déle než 5 minut,“ zmiňuje další řešení první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Naopak na Hlavním nádraží, kde jsou tato místa často jediná volná, funguje K+R parkování bezproblémově. „Tenhle typ parkování využívám jen výjimečně, když pro někoho jedu. Je to ideální, vždyť tady se jinde nedá zastavit. Nejblíž je parkoviště u Grandu a tam se platí,“ popisuje řidič Karel Němeček možnosti parkování u nádraží. Je to dost možná způsobeno tím, že na Hlavním nádraží jsou tato místa už skoro tři roky, tedy nejdéle v Brně a řidiči si navykli je správně využívat. 

Klíčová slova: parkování, Brno, kiss and ride

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.