16.10.2019 23:23


Na podporu boje proti rakovině prsu fontána před Janačkovým divadlem zrůžověla

Autor: Michaela Jagusztynová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Organizace Mamma HELP ve spolupráci s městem Brnem rozsvítila ve středu v osmnáct hodin kašnu před Janáčkovým divadlem na růžovo v rámci boje proti rakovině prsu. Ročně rakovinou prsu onemocní kolem sedmi tisíc žen, dva tisíce z nich jí podlehne.

Vystoupení mažoretek. Autor: Michaela Jagusztynová

Brno – Fontánu před Janáčkovým divadlem v Brně ve středu navečer rozsvítila nezisková organizace růžovou barvou. „Je to proto, že měsíc říjen je všude ve světě znán jako říjen v růžové. Je to měsíc boje proti rakovině prsu,“ vysvětlila koordinátorka neziskové organizace Mamma HELP centra Brna Monika Chábek.

Ročně se případů rakoviny prsu odhalí kolem sedmi tisíc, nejlépe se léčí v raném stádiu. „Chodila jsem pravidelně jednou ročně na kontrolu. A v listopadu předminulého roku jsem byla na ultrazvuku, kde bylo všechno v pořádku. Jenže minulý rok v červnu mi na mamografu nalezli bulku, vytvořila se tedy během několika měsíců,“ sdělila Marie Krulová, která si nemocí prošla.

Ročně rakovině prsu podlehne necelých dva tisíce žen. Nádory se ale objevují i u mladších žen, u kterých je zásadní samovyšetření prsou. „Od té doby, co mamce objevili rakovinu, chodím pravidelně na vyšetření,“ uvedla Markéta Krulová. A dodala, že prsa si pro jistotu vyšetřuje i každý měsíc sama.

„Stále více žen má šanci na uzdravení. Jednak díky pokrokům medicíny, ale hlavně díky včasnému odhalení zhoubného bujení v co nejranějším stádiu,“ řekla ředitelka Mamma HELP Jana Drexlerová. „Proto se také intenzivně věnujeme edukaci a snažíme se na to ženy upozornit a vysvětlit jim, jaké možnosti dnes mají,“ dodala.

Akce u Janáčkova divadla se konala ve spolupráci s městem Brnem. Po zrůžovění kašny v osmnáct hodin vystoupila hudební skupina BURYSAX, která zahrála i u vystoupení mažoretek Legato. Pro návštěvníky organizátoři připravili informační stánek, kde si na edukačním modelu mohli vyzkoušet správnou techniku samovyšetření prsou. Fontána bude zářit růžově do konce přístího týdne.

Klíčová slova: Brno, fontána, říjen v růžové, rakovina prsu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.