22.11.2016 15:21


Na rok do šatlavy s tím vtipným člověkem!

Autor: Alan Chumchal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Návrh novely trestního zákona o hanobení prezidenta republiky za sebou nadále nechává stopy úžasu. Poslanci, jakoby chtěli také někdy opustit zažité koleje stereotypu, se pustili do lité diskuze. Svou podporu přeci jen většina z původních čtyřiašedesáti poslanců stáhla, otázkou ale zůstává, proč se takový návrch vůbec objevil?

Alan ChumchalNení se třeba divit tomu, jak je možné, že byl takovýto návrh do sněmovny podán, ani tomu, že ztratil většinu podpory, kterou v pořádku získal. Ale proč se takovýto pokus, vrátit se o několik desítek let do minulosti, vůbec udál? Jak je možné, že se národ stává vulgárnějším, dokonce tak vulgárním, že se vynořila potřeba před ním chránit našeho prezidenta lépe než ostatní.

Je pravdou, že narážky na našeho prezidenta Miloše Zemana jsou denním chlebem české společnosti. Dokonce se obávám, že vulgarity mířené proti našemu prezidentovi, se stávají jakýmsi národním klenotem uplácaným z bláta. Něčím, čím se utěšujeme. Naše společnost má tendence své bolístky začínat přeměňovat na humor, povětšinou na humor zaměřený proti bolístce. Může být tedy nárůst vulgarity ve společnosti spojen s jejím nesouhlasem k tomu, jak náš prezident reprezentuje stát?

Nejsem překvapen, že takový návrh novely zákona se nakonec postupně začal vytrácet, i když pod ním pár podpisů stále zůstává. Náš prezident je chráněn proti pomluvám jako všichni ostatní, ale když jsou vulgarity oboustranné, neměla by jedna strana mít tak markantní výhodu.

Je ale pokus o omezení svobody jednotlivce pouze novodobým trendem, inspirovaným minulostí, anebo se bude nadále opakovat a stupňovat? Možná by nedůvěru občanů ohledně správného vystupování a reprezentace hlavy našeho státu, dokázalo uklidnit vytvoření nového pracovního postu. Byl by to post takzvaného vrchního cenzora, ten by disponoval miniaturním, přesto ale výkonným klaksonem. Náplní jeho práce by bylo předvídat zlomové okamžiky v prezidentových projevech k veřejnosti, a každou případnou vulgaritu pořádně odtroubit. Takto by nebyl nikdo nařčen z ničeho špatného a všichni by mohli být šťastní.

Klíčová slova: poslanci, politika, zákon

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.