22.10.2019 23:27


Na Staré hody ve Střelicích obléklo tradiční kroje 28 párů

Autor: Kristýna Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

O víkendu ve Střelicích u Brna pořádali stárkové tradiční Staré hody. Střelické kroje, které si drží dlouhou tradici, obléklo dohromady osmadvacet párů mladých tanečníků, kteří tancovali v prostorách střelické Sokolovny, kde zněla živá dechová hudba. „Letos k nám dorazilo téměř sto přespolních,” řekl o akci organizátor Jakub Vašulín.

Střelice  Ve Střelicích u Brna se tento víkend konaly tradiční Staré hody, kterých se účastnilo psmadvacet krojovaných.
„Ve Střelicích u Brna máme dvoje hody do roka. Mladé na svátek Nejsvětější Trojice a Staré na výročí posvěcení našeho farního kostela. Zorganizovat hody není lehká věc,” popsal akci Jakub Vašulín, student, který tyto hody plnil post hlavního stárka (volený vedoucí chasy, pozn. redakce). 

V sobotu proběhla večerní zábava. Zúčastnilo se jí téměř sto přespolních krojovaných z okolníc obcí. V neděli dopoledne zamířili krojovaní z obce na tradiční mši do kostela. Ve dvě hodiny se pak v průvodu vypravili po hlavní ulici k Sokolovně, kde se konala hlavní zábava. Celková příprava na hody však trvá několik dnů.

„Ve čtvrtek večer jedeme s šohaji pro víno do vinného sklepa. Děvčata mezitím připraví všechny ozdoby na celý víkend. V pátek ráno jedou kluci do lesa pro májku, a pak ji celý den hlídáme,” řekl o přípravách před hody Jakub Vašulín. 

„Letos jsem se šla na hody podívat primárně kvůli své mladší sestřičce, která šla poprvé v kroji," řekla o své návštěvě hodové zábavy Nicole Daňková, studentka medicíny. "Nicméně hody mám ráda a v minulosti jsem chodila zejména za zábavou. Také se tu člověk potká se známými tvářemi a zatancuje si," doplnila Daňková.

Anežka Vašulínová, tanečnice s naškrobenými sukněmi a žlutou brokátovou sukní, popsala svoje zkušenosti s hody. „Do kroje mě rodiče poprvé oblékli už ve dvou letech. Tenhle kroj jsem zdědila po své mamince. Nosila ho moje babička a šila prababička." V hodech nevidí pouze zábavu, ale rodinnou tradici. Hodů se pravidelně účastní i její tři sourozenci. 

Ne všechny obce mají vlastní kroje. V obcích, kde se tradice teprve začíná obnovovat a není dostatek původních krojů, si stárci a stárky půjčují třeba kroje Kyjovské. Střelice však mají dostatek tradičních krojů, které se dědí, půjčují i nově šijí. Příští hody zde proběhnou zase na jaře.

Klíčová slova: kultura, střelice, hody,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.