17.05.2016 15:45


Na ulici jsme nikdy nespaly, říkají organizátorky akce Brnem s lidmi bez domova

Autor: Eliška Srncová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projekt Brnem s lidmi bez domova přináší zúčastněným možnost vidět moravskou metropoli tak, jak ji vidí lidé z ulice. Organizace se ujaly dvě studentky Kristýna Minaříková a Markéta Krčilová a zprostředkovávají lidem prohlídky Brna s průvodkyní, pro kterou se ulice stala domovem.

Organizátorky akce Brnem s lidmi bez domova. Foto: Eliška SrncováBrno – Prohlédnout si Brno očima bezdomovců mohou od dubna zájemci díky projektu Brnem s lidmi bez domova. Za celou akcí stojí studentky Masarykovy univerzity Kristýna Minaříková a Markéta Krčilová.

 

Jak jste se k Brnem s lidmi bez domova dostaly?

Kristýna: Účastnila jsem se vzdělávacího projektu Akumulátor, jehož součástí byla různá školení. Taky mě zaujala akce Pragulic, která mě inspirovala k vytvoření podobného projektu v Brně. Celkově pro mě byla problematika bezdomovectví vždycky zajímavá.

Markéta: Pro jednoho člověka je ale organizace takovéto akce náročná. Týna mě oslovila a mě tato možnost zaujala.

 

Máte k problematice bezdomovectví nějaký osobnější vztah?

Kristýna: Mě vždycky zajímali lidé na okraji společnosti, to, jak je ostatní vnímají. Taky se mi líbí různá zaplivaná místa a takový ten „vágus” životní styl. Začala jsem se tak o bezdomovce zajímat víc a myslím si, že je to problém, kterému je potřeba se věnovat.

 

Kolik lidí projekt Brnem s lidmi bez domova organizuje?

Kristýna: Zatím jen my dvě. Našlo se pár lidí, kteří říkali, že by je to zajímalo. Ve výsledku má ale každý spoustu jiných činností a nemá dost času.

Markéta: Ale zájem o prohlídky je čím dál tím větší a bylo by dobré, kdyby se na organizaci podílelo víc lidí. Hlavně proto, že máme v plánu odjet na Erasmus.

 

Zkoušely jste někdy strávit noc na ulici, třeba při akci Noc venku?

Kristýna: Ne, na ulici jsme nikdy nespaly. Moc mě ani tato akce neoslovila, myslím si, že jde spíš o takový workshop neziskovek, ale že nemá reálný efekt.

 

Jak jste vybíraly průvodce? Na ulici?

Kristýna: Ne, spojily jsme se s různými organizacemi, například charitou. Zatím máme pouze jednu průvodkyni, domlouvaly jsme se s více lidmi, ale ze spolupráce vždy sešlo.

Markéta: Bylo by potřeba sehnat časem více průvodců, aby se projekt postupně rozrůstal.

 

Vstupné z prohlídky dostává průvodkyně?

Markéta: Ano, všechny vybrané peníze jdou přímo lidem bez domova. Paní průvodkyně si tak může alespoň trochu přivydělat.

 

Kdo má o prohlídky nejvíc zájem?

Kristýna: Zatím byly prohlídky jen dvě, ze začátku přišli hlavně naši spolužáci a další studenti, protože jsme prohlídky propagovaly hlavně na Facebooku.

Markéta: Z návštěvníků zapsaných na další prohlídky už ale neznáme nikoho, zájem se hodně zvedl a už se nejedná jen o studenty.

 

Zatím jsou prohlídky plánované od dubna do června. Máte v plánu pokračovat i dál, třeba i několik let?

Kristýna: Ten plán byl spíš předběžný, ale vzhledem k zájmu lidí bychom chtěly pokračovat i dál, jestli seženeme další průvodce. Původně jsme sice celou věc braly jako jednorázovou akci, ale vypadá to, že mají prohlídky úspěch a má tak cenu pokračovat.

Markéta: Už teď jsou zaplněné termíny na týdny dopředu, budeme muset naplánovat další. Ve dvou už to ale pro nás bude hodně náročné, i kvůli odjezdu na Erasmus. Bylo by fajn, kdyby se k nám někdo připojil a později projekt udržoval, když tu nebudeme.

Klíčová slova: Brnem s lidmi bez domova, bezdomovectví, život na ulici

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.