05.05.2017 12:13


Na vlastní kůži: Jak jsem se na fly józe stala housenkou i akrobatkou

Autor: Michaela Střížová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Nové a netradiční sporty jsou v posledních letech v módě. Kdo alespoň nezkusil pole dance nebo surfovat na vlnách v aréně, jako by  ani nežil. Redaktorka Stisku si proto na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je protáhnout se a skoro se nedotknout země. Při fly józe se místo s podložkou pracuje s látkovou sítí a doslova se létá. 

Autor: Michaela Střížová

Brno – První květnový čtvrtek a po dlouhé době zase hřeje sluníčko. Mě je ale všechno jedno, protože se jako v kokonu zabalená housenka pohupuji v látkové síti na fly józe a nechávám se unášet relaxační hudbou. Klasickou jógu na podložce zná asi každý. Při té, kterou dnes zkouším já, se však země skoro nedotýkáme. Fly jóga se totiž cvičí v látkové síti visící ze stropu.

Fly jóga. FOTO: Michaela Střížová

Na Kobližné ulici jsem se vyšplhala do posledního sedmého patra a v legínách a tričku jsem poprvé zkusila jaké to je protahovat se metr nad zemí. Když se ve studiu MayFly sešli všichni návštěvníci dnešní hodiny, instruktorka Dominika nám nastavila sítě tak, aby nám dosahovaly k pánvi a byly jsme připraveny začít létat.

Nejdříve si do sítě jen sedáme a zvykáme si na ní. Připadám si jako by mi bylo zase pět a čekala jsem, až mě maminka odstrčí na houpačce. Teď se ale houpat nebudeme. Tenká látka mi něžně klouže po dlaních a Dominika nás nabádá, abychom se do sítě na záda položily. Nejsem si jistá, jestli věřím, že mě téměř průhledný závěs udrží. Nezbývá mi než ho otestovat.

„Celé se schováme do sítě, ruce i nohy. Otočíme se na bok a přitáhneme kolena a lokty k sobě,“ vysvětluje Dominika, která již zmizela ve svém vlastním černém závěsu. I když ji nevidím, podle podrobného popisu vím, co mám dělat. Hlavně zhluboka dýchat. „Ještě že nemám strach ze stísněných prostorů,“ říkám si, zatímco se síť stává mou druhou kůží. Zažívám nevídaný pocit jistoty a soukromí. Na rozdíl od tělocvičen si tady mohu cvičit ve svém vlastním pokojíčku, kde mě nikdo nevidí a nemusím se porovnávat s ostatními. Kdo si opravdu v této pozici dosáhne lokty na kolena? Já rozhodně ně. „A teď se natáhneme. Ruce a nohy napneme a tlačíme v opačnému směru. Když se na nás někdo ze shora podívá, ať vypadáme jako luk,“ popisuje novou pozici Dominika.  

První nejistý moment přichází, když se máme otočit na druhý bok. Jako nemotorná housenka se snažím překlopit na druhou stranu a u toho se houpu všemi směry. Rozhlédnu se kolem sebe a s úlevou zjišťuji, že nejsem jediná, kdo má do ladného přesunu daleko. Za pár minut si znovu sedáme, tentokrát obkročmo kolem sítě tak, že se o ni můžeme z jedné strany opřít a druhou část máme před sebou. Postupně protahujeme záda, nohy vkládáme všemožně do sítě a nakláníme se k nim. Je to zvláštní takhle si viset ve vzduchu. V zrcadlové stěně v přední části studia vypadáme jako hnízdo obřích červených kokonů ze sci-fi filmů.

Za chvíli přece jen musíme stát nohama na zemi, abychom protáhly i jiné části těla. Hned potom se však dostáváme k tomu, na co jsem se těšila nejvíce. Pozice hlavou dolů. Síť si srolujeme do tlustého provazu a umístíme pod bedra. Teď už jen se zaklonit, nohy švihnout nahoru a nechat gravitaci, ať si s námi poradí. Pevně se držím závěsu, kdyby náhodou i fyzika selhala, ale všechno dopadá dobře. Nohy zamotané do sítě mě udrží, proto mohu spustit paže nad hlavu a jako netopýr si užívat chvíli, kdy se svět otočil vzhůru nohama. Nestihnu ani zavřít oči a látkový provaz mě začne tlačit do zad. Všemožně se přerovnávám a upravuji ho, ale nic nezabírá. „Musíš si na to zvyknout. Zezačátku to vždycky trochu tlačí,“ upozorňuje mě Dominika s úsměvem. Má pravdu. Za minutu už ani nevím, že mě něco drží. Pomalu nohy přesouváme do impresivně vypadajících akrobatických poloh a já si připadám jako v cirkusovém šapitó.

I když fly jóga nevypadá náročně, na konci jsem ráda, že se můžeme v leže na pár okamžiků pohoupat a nechat svaly odpočinout. Schovávám se celá od hlavy až k patě do mého kokonu, od Dominiky se nechávám mírně odstrčit a po zbytek hodiny se zavřenýma očima sním, jaké by to bylo mít takovou síť doma v obýváku. 

Klíčová slova: fly jóga, reportáž, na vlastní kůži, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.