13.05.2019 20:59


Na závodech v Hrušovanech nad Jevišovkou se sešli skateboardisté z celého Česka

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Spojení celodenních skateboardových závodů a koncertů si v sobotu užili všichni návštěvníci festivalu Hrušovany open. Již po sedmé se v Hrušovanech nad Jevišovkou konaly v areálu staré kotelny závody v dřevěném bazénu, do kterých se mohl zapojit kdokoliv. Závody vyhrál Jan Kesler přezdívaný Jesus, na druhém místě se umístil Martin Jurášek.

Autor: Anežka Horová

Hrušovany nad Jevišovkou – Zasoutěžit si ve skateboardingu v rámci akce Hrušovany open v sobotu přijeli skejťáci ze všech koutů České republiky. Závody se konaly v areálu staré kotelny v Hrušovanech nad Jevišovkou, kde je od roku 2007 vystavěná dřevěná krytá rampa ve tvaru bazénu. „Hrušovany open v současné podobě se poprvé konaly v roce 2012, ale první závody jsme udělali už po postavení bazénu. Jsme samostatná akce, která není součástí poháru. (Český skateboardový pohár sestává z dílčích závodů, pozn. red.). Až doteď jsme se dokonce vyhýbali peněžitým cenám, aby lidé nesoutěžili jen kvůli tomu. Letos by ale finanční odměnu výherci dostat měli,“ objasnil pořadatel Adam Holubovský. V závodech nejsou ustálené kategorie, organizátoři je vypisují až podle počtu zapsaných lidí. „Nejčastěji bývají kategorie těch nejmladších, poté skejťáků zhruba od osmnácti do pětatřiceti, a nakonec nejstarších,“ přiblížil Holubovský.

Na organizaci akce se podílí kromě místních obyvatel také členové Mystic sk8 cup, což je jeden z největších skateboardových závodů v tuzemsku. „Já se starám o skateboardingovou část a Adam řeší všechno ostatní okolo, včetně kapel. Tyto závody jsou trochu jiné než ostatní. Našli jsme si v Hrušovanech místo, kde se bazénová skateboardingová komunita jednou za rok sejde, nikdo tu neplatí startovné a každý si užívá pohodu,“ řekl Lukáš Wieluch, který má na starost závody. Dodal, že do Hrušovan to mají daleko všichni stejně, a proto se nemusí nikdo vymlouvat, že to má dál než ostatní. V moravském městě se tedy ukázali lidé z Plzně, Českých Budějovic, Prahy, Havířova nebo Ostravy.

Závodů se zúčastnil například Martin Vágner, který byl na Světovém poháru ve skateboardingu 2017 třetím nejlepším Čechem. V Hrušovanech open se letos dostal do finále. „Přijel jsem do Hrušovan o den dřív, abych si mohl v klidu zajezdit. Nejvíc mě na této akci baví to, že cílem není vyhrávání nebo porážení se, ale jde o podporování se navzájem. Je to pravé bazénové skejtování, kdy se sejde velká parta lidí a jakmile někdo zajede nový trik, ostatní to také vzpruží k lepšímu výkonu,“ popsal Vágner. Na akci chodí pravidelně Ivo Urban, který se závodu zúčastnil pouze jednou. „Jezdím s ostatními spíše den před závody, kdy se vše chystá, protože v dnešní soutěži jezdí kluci, kteří jsou hodně dobří a nechci jim tam překážet. Třeba skvěle to jde Martinovi Juráškovi, který je podle mě na české scéně v bowlu (ježdění v bazénu, pozn. red.) nejlepší,“ popsal.

Celý den se se závody prolínaly s koncerty kapel. Návštěvníci si tak mohli poslechnout Thrashsufr, Koddn, Beeps ´n´Johnnies nebo Marked As An Enemy. Poslední ročníky se snaží organizátoři zajistit vegetariánskou a veganskou stravu. „Den před akcí se vždy sejdeme u někoho na bytě a tam navaříme. Ale letos máme také navíc jídlo z brněnské veganské kavárny Tři ocásci,“ uzavřel Holubovský.

Klíčová slova: Hrušovany open, skateboardové závody, bowl, Hrušovany nad Jevišovkou

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.