22.03.2018 16:17


Nájemné v Brně opět vzrostlo. Studenti si zdražování nemůžou dovolit

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Ceny brněnských nájmů rostou již šest po sobě jdoucích let. Letos se v některých lokalitách navýšily až o čtrnáct procent. Velký počet bytů je obsazen studenty, někteří se kvůli navýšení nájmu musejí dokonce i vystěhovat. Nájemné nejvíc roste v centru města, v Králově poli a Černých políchZájemců o bydlení je více, než je k dispozici bytů. Zdražování se dá očekávat i v budoucnu.

Autor: Karolína Poláčková

Brno - Nájemníci brněnských bytů si opět připlatí. Ceny nájmů tržních i městských bytů se zvyšují v souvislosti s rostoucí poptávkou a inflací. Problém vzrůstajícího nájmu se dotýká taky studentů. K nim patří i Lucie Malárová, která se spolu se svými spolubydlícími kvůli zvýšení nájmu musí vystěhovat.

„Bydlím v bytě se dvěma kamarádkami. Před nedávnem se nás majitel bytu zeptal, jestli si budeme chtít prodloužit nájemní smlouvu i o další rok. Řekl, že pokud ano, tak nám navýší nájem o pět set korun. Zdražení si nemůžeme dovolit. Po uplynutí smlouvy se vystěhujeme," řekla studentka a nájemkyně bytu na Lesné Lucie Malárová.

Nájmy v Brně rostou již šest let, velký počet bytů je obsazen právě studenty. „Letošní nájemné v Brně, oproti dvěma předešlým letem, vzrostlo o pět až čtrnáct procent, cena se liší podle konkrétní dispozice bytu. Přibližně třicet až čtyřicet procent ze všech brněnských nájemníků jsou studenti. V nájemních bytech jich bydlí kolem šedesáti tisíc," uvedl Tomáš Brychta ze společnosti Ideální nájemce. 

Majitelé s novými nájemníky uzavírají smlouvy s nájemným vyšším, než tomu bylo u předchozího nájemce. „Hned první týden od našeho rozhodnutí vystěhovat se z bytu k nám majitel bytu pozval realitní makléřku a domluvili prohlídky s novými zájemci. V nimi vloženém inzerátu na internetu je původní nájem vyšší až o osm set korun," vyjádřila Malárová.

„Nájmy rostou, protože se ekonomice daří a platy stoupají. Ceny bytů si každý soukromý vlastník stanoví podle sebe. Já ke zjištění současné reálné ceny nájmů v různých lokalitách využívám tři bytové servery a telefonuji se dvěma realitními makléři," řekl vlastník šesti bytových jednotek Igor Rinagel.

Výše nájemného se v jednotlivých městských částech liší. „Nájemné nejvíc roste v centru města, v Králově poli a Černých polích. Menší nárůst a nižší ceny jsou v okrajových částech Brna, například v Chrlicích, Mokré hoře a Brněnských Ivanovicích. Černá pole jsou nejdražší městskou částí, co se nájemního bydlení týká, Královo pole je v těsném závěsu," tvrdí Brychta, podle kterého nájmy mírně porostou i v budoucnu.

Tržní cena nájmů a taky nemovitostí je určována poptávkou. Ta v Brně převyšuje nabídku již mnoho let. Zájemců o bydlení je více, než je k dispozici bytů. Ceny měsíčního nájmu se v Brně pohybují v rozmezí od sta do dvou set korun za metr čtvereční. Přesná cena závisí na kvalitě a velikosti bytu," řekl Tomáš Matras jednatel Matras & Matras reality.

Zdražení nájmů postihuje taky městské byty, nicméně jejich nájemníci zaplatí měsíčné jenom kolem sedmdesáti až devadesáti korun za metr čtvereční. „Zvýšení nájmů se dotýká plošně všech městských částí. Měsíční suma nájemného je v městských bytech Brna každoročně upravována mírou inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem," uvedl za magistrát města Brno Filip Poňuchálek.

Průměrná inflace, která se odráží i na cenách tržních bytů byla za celý loňský rok dvě a půl procenta, což je nejvyšší hodnota za posledních pět let. Ceny nájemného se odráží i na již šestým rokem rostoucí ceny nemovitostí. „V lukrativnějších lokalitách se ceny mění méně, neboť je obývají movitější lidé. V méně atraktivních lokalitách se mění rychleji protože chudší lidé se dostávají do finančních problémů a nejsou ochotni platit více než je třeba," tvrdí Rinagel.

Klíčová slova: Nájem, studenti, byty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.