30.04.2019 23:07


Národopisné muzeum Plzeňska zahájilo výstavu o židovských dětech v Terezíně

Autor: Petr Vadovič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Panelová výstava v konírně Národopisného muzea Plzeňska představuje protektorát a Terezín očima židovských dětí. Muzeum ji zahájilo 30. dubna v souvislosti s  blížícím se dnem vzpomínání na oběti holokaustu. Expozice je určena především pro školy, otevřena je však celé veřejnosti.

Jom ha-šoa letos připadá na 2. května. Foto: Petr Vadovič

Plzeň – Při příležitosti Jom ha-šoa, dne vzpomínání na oběti holokaustu, zahájilo v úterý Národopisné muzeum Plzeňska panelovou výstavu, která zobrazuje život v protektorátu a v Terezíně očima dětí. Výstava je určena především pro děti a mládež. „Téma holokaustu se vyprazdňuje. Cílem výstavy je, aby byli žáci v tomto tématu vychováváni,“ řekl vedoucí národopisného oddělení muzea Michal Chmelenský.

Jom ha-šoa letos připadá na 2. května. Od dvou hodin odpoledne se budou na veřejných prostranstvích ve městech po celé České republice číst jména obětí holokaustu. „Někteří si myslí, že už to není aktuální. Problém je ale v tom, že čím víc se na holokaust zapomíná, tím víc hrozí, že se něco podobného může opakovat,“ upozornil učitel gymnázia Petr Halajčuk.

V Plzni se budou jména perzekuovaných a zavražděných židů číst již potřetí. Letos se ke čtení jmen připojí i doprovodný program. Výstavu zapůjčenou Židovským muzeem v Praze provází úryvky z deníků a kresby terezínských dětí. Spolu s promítanými dokumenty a pracovními listy mají návštěvníkům pomoct se vcítit do jejich role.

K asi nejznámějším příběhům terezínských dětí patří ten Petra Ginze. V Terezíně vydával časopis Vedem. Přispíval do něj články, povídkami a ilustracemi. Jeho život skončil po transportu do Osvětimi. Tvorba však Ginze přežila a jedna z jeho nejznámějších kreseb, pohled na Zemi z Měsíce, se dostala i do vesmíru.

V Plzni se Jom ha-šoa kryje se Slavnostmi svobody, během nichž se po celém městě konají akce připomínající osvobození města americkou armádou. „Je pravda, že Slavnosti svobody den vzpomínání na oběti holokaustu poněkud přebíjejí. Mám pocit, že mnozí účastníci Slavností svobody si tu dobu idealizují,“ poznamenal Chmelenský.

Klíčová slova: Jom ha-šoa, holokaust

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.