03.03.2016 21:09


Návrat do epicentra na kole aneb Jak se točí dokument v troskách Nepálu

Autor: Eliška Srncová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Příležitost zhlédnout dokument Návrat do epicentra měli diváci poprvé ve středu v brněnském kině Scala. Film zprostředkovává pohled na krajinu a lidi zasažené zničujícím zemětřesením. Autor projektu Petr Pospíchal se po promítání rozpovídal o cestě do Nepálu a strastech, které vzniku dokumentu předcházely. Při svém putování musel využít netypických dopravních prostředků a spoléhat i na dobrý rozmar štěstěny.

Audio

    Filmařovo setkání s oblíbeným nápojem a posvátnými zvířaty
         
    Autor: Eliška Srncová

Brno - Když loni na podzim Petr podruhé přiletěl do Kathmandu, hlavního města Nepálu, přišlo mu na první pohled vše při starém. „Při návštěve historického centra jsem si ale uvědomil, že je všechno jinak,” začíná své vyprávění v potemnělém sále brněnského kina Scala dokumentarista Petr Pospíchal. Poprvé se tento absolvent žurnalistiky podíval do Nepálu před dvěma lety, ještě před hrozivým zemětřesením, které zemi zasáhlo minulý rok. Natáčel zde dokument a pomáhal s výstavbou školy a vyučováním dětí.

Znovu se do Kathmandu vydal půl roku po zemětřesení, aby zde zachytil osudy lidí a míst postižených největší nepálskou katastrofou za posledním osmdesát let. Cesta do Nepálu se neobešla bez komplikací. „V celé zemi kvůli blokádě hranice s Indií došla nafta a benzín. Proto jsme na začátku byli nuceni sehnat kola a vyrazit natáčet na bicyklu. Když jsme ale projížděli kolem neskutečně dlouhých front na benzín, byli jsme nakonec rádi za to, co máme,” komentuje fotografii kolony aut Petr. Při své cestě se Petr a jeho společníci ubytovávali u místních nebo trávili noci takřka pod širákem. Čím více se blížili k centru oblasti poničené zemětřesením, tím horší výjevy je čekaly. „Viděli jsme město úplně srovnané se zemí, zbyly zde jen tři domy,” popisuje čeho byl svědkem. V dokumentu Návrat do epicentra i při následném vyprávění se soustředí hlavně na lidi, místní obyvatele, kterým zemětřesení obrátilo život naruby a oni si i přesto zachovávají silného ducha. „Očekával jsem určitou bezmoc těch lidí. Jde na nich sice vidět, že jsou poznamenaní, ale život jde dál a vypadají, že už si z toho ani moc nedělají,” vypráví, zatímco přepíná fotky na promítacím plátně.

K zakoupení po promítání byly i autorské fotografie dokumentaristy a jiné předměty. Foto:Eliška Srncová

Doprava Petru Pospíchalovi a jeho společníkům působila problém i nadále, při přesunu do druhé oblasti zasažené zemětřesením. „Opět jsme situaci logisticky nezvládali, ale zrovna jsem náhodou oslovil Člověka v tísni a hned druhý den jsme letěli vrtulníkem. Samozřejmě bez pásů, to se v Nepálu moc neřeší,” vtipkuje nad fotografií z helikoptéry. V novém stanovišti mimo jiné obdaroval místní hracími kartami. „To byl takový můj vtípek, aby se trochu zabavili. Brzo se to ale rozkřiklo a všichni si pro karty chodili. Já měl bohužel jen deset balíčků,” směje se dokumentarista Pospíchal.

„To jsou špinavci, fuj,” protne krátkou odmlku autora dokumentu opile znějící brblání starší ženy v obecenstvu. „Ano, oni se tou hygienou moc nezabývají, mají děti usoplené jako to vidíte na fotkách. A také jsou ty děti pravděpodobně imunní vůči všem nemocem,” s klidným úsměvem reaguje na vyrušení Pospíchal.

Na sběr materiálu měl jen velmi málo času, což s sebou neslo určité nevýhody. „Mrzí mě, že jsem musel odmítnout mnohá pozvání na čaj a nemohl jsem doposlouchat některá vyprávění do konce. Myslím si, že je důležité, aby si člověk vyslechl, co mu tito lidé chtějí sdělit i na úkor samotného dokumentu. Jestli se ještě někdy dostanu do podobné situace, udělám to jinak,” sebekriticky hodnotí svůj přístup Pospíchal. „Rád bych vás tímto pozval do Nepálu. Pokud přežijete, že všechno nebude all inclusive a spousta věcí nevyjde tak, jak by měla. Když k tomu budete přistupovat s určitou bezstarostností a opravdu budete chtít tuto zemi poznat, zažijete spoustu skvělých věcí,” uzavírá své vyprávění.

Při své druhé návštěvě Nepálu potkal Petr Pospíchal nejen spoustu nových tváří, ale i jednu známou. Před třemi lety začal prostřednictvím organizace Shanti Nepal podporovat mladou nepálskou dívenku. Ta se nyní stala hrdinkou jeho krátkého filmu, který se jmenuje Děvče z rýžového pole.

Klíčová slova: Nepál, zemětřesení, Petr Pospíchal, Člověk v tísni

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.