02.03.2014 09:01


Návštěvníci kin na oscarové nominace nehledí

Autor: Švanda Robert | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Nominace na Oscary filmům nezaručí větší úspěch u diváků. Alespoň tak vidí situaci vedoucí brněnských kin. Větší roli podle nich hraje jméno režiséra a herců, proto je z nominovaných filmů divácky nejúspěšnější Vlk z Wall Street.

Brno - Filmy nominované na Oscary s sebou automaticky nenesou zvýšenou návštěvnost. Diváci se mnohdy neztotožňují s názorem filmových odborníků a rozhodnutí navštívit film nechávají na mnoha jiných faktorech. Příkladem jsou jména režisérů nebo herců v hlavních rolích. "Pozoruji velmi mírný nárůst návštěvnosti. Nic zásadního to ovšem není. Návštěvnost se liší film od filmu, takže se to nedá zobecnit," potvrzuje ředitel univerzitního kina Scala Radek Pernica. Podobný názor můžeme slyšet také z kina Art. "Myslím si, že samotná nominace na Oscary vliv na návštěvnost nemá. Když si vezmu například Nymfomanku, která na Oscary nominovaná není, tak ta u nás měla naprosto magickou návštěvnost," vyjádřil se v podobném duchu dramaturg kina Art Miroslav Maixner.Univerzitní kino Scala patří mezi kina hostící MFF Cinema Mundi. Autor: Robert Švanda

Největším favoritem na vítězství v kategorii nejlepší film je podle sázkových kanceláří snímek 12 let v řetězech pojednávající o černochovi uneseném do otroctví. Ohrozit by jej mohl některý z trojice filmů Gravitace, Klub poslední naděje nebo Špinavý trik. "Špinavý trik je žhavý kandidát na Oscary, ale u nás má velmi slabou návštěvnost. Myslím si, že v tom hraje roli specifické české prostředí. Pokud si porovnáme hodnocení Špinavého triku na československé filmové databázi a na mezinárodní filmové databázi, tak zjistíme, že je ve světě mnohem populárnější než u nás," přemítá Maixner.

Naopak velký úspěch v českých kinech zaznamenal Vlk z Wall Street režiséra Martina Scorseseho s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Právě jména těchto dvou osobností filmu jsou hlavním lákadlem pro diváky. "Pořád hraje roli jméno režiséra a PR kampaně filmu. Oscaři, jako soutěž sama o sobě, nemají na návštěvnost až takový vliv. Vlk z Wall Street je obecně velmi oblíbený všude a úspěch zaznamenal jednoznačně díky jménům Scorseseho a DiCapria," tvrdí Maixner. Jak Scorsese, tak DiCaprio jsou na Oscarech nominovaní také na individuální ocenění. Režisér Scorsese je držitelem jednoho Oscara za film Skrytá identita, na kterém spolupracoval právě s Leonardem DiCapriem. Herec na svého prvního Oscara zatím čeká.

Přímý přenos z udílení filmových cen Oscar nabídne divákům pouze kino Art ve spolupráci s televizní stanicí HBO.  Ostatní brněnská kina filmový galavečer nepromítají. Nejen oceněné filmy budou diváci moci navštívit v rámci filmového festivalu Cinema Mundi, který začal ve středu v Brně. "Patříme mezi kina hostící mezinárodní filmový festival Cinema Mundi. Ten je zaměřený na projekci oscarových filmů. Oceněné filmy bývají divácky zajímavější a zřejmě budou déle promítané," uzavírá spoluprovozovatel kina Lucerna Aleš Peprný.


Klíčová slova: Oscar, kino, Art, Scala, Lucerna, Cinema Mundi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.