24.05.2019 22:57


Návštěvníci PonavaFestu oslaví v Lužánkách blížící se začátek léta

Autor: Dalibor Máslo | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tradiční i soudobá hudba, umění a kultura. Taková je hlavní náplň festivalu PonavaFest, který dnes začal v brněnském parku Lužánky. Svým hostům nabídne méně známé interprety, artové filmy, prodejní stánky i výukové semináře. Veškeré akce mohou zájemci navštívit na pěti různých místech v parku až do nedělního večera, a to zcela zdarma.

Návštěvníci festivalu PonavaFest při jeho pátečním zahájení v brněnském parku Lužánky

Brno – Veliké stany, podium a šapitó rozloží o víkendu pořadatelé PonavaFestu v brněnském parku Lužánky. Letošní ročník akce představí návštěvníkům více i méně známé hudebníky a umělce, ale taktéž filmy, divadlo či tvůrčí workshopy. Festival začal již dnes večer a trvat bude až do neděního večera. Vstupné je zcela zdarma.

Organizátoři se snaží obsah festivalu přizpůsobit všem zájemcům, zároveň ovšem respektují prostředí parku, v němž se akce odehrává. „Lidé by tu měli hlavně relaxovat a odpočívat, proto se vyhýbáme zbytečně agresivní či drsné hudbě,“ vysvětlil hlavní pořadatel Vít Kalvoda. Lužánecký park je navíc památkově chráněný, což organizátory limituje i v celkové návštěvnosti. „Paradoxně omezujeme produkci i propagaci, abychom množstvím návštěvníků nepopudili památkáře,“ přiznal Kalvoda. Velmi známí hosté tak podle něj v parku nevystoupí.

Prostor naopak dostanou hudebníci a písničkáři z více alternativní scény. „Lidi dnes chodí hlavně na to, co znají a chtějí slyšet. Jelikož prostor pro menší umělce chybí, jsou akce jako tato skvělou příležitostí jak pro vystupující, tak pro nové posluchače,“ myslí si účinkující Karel Još. Vedle hudebních vystoupení ale mohou účastníci taktéž navštívit workshopy malby, tvůrčího psaní či provazochodectví a žonglování. V sobotu večer se pak v šapitó představí herci z divadla Husa na provázku, kteří předvedou improvizační show.

Podle pořadatelů vábí festival spíše starší publikum, jeho program prý totiž připomíná devadesátá léta. S tím zčásti souhlasí i někteří z návštěvníků. „Poslechneme si tady jazz a vážnější hudbu, zavzpomínáme si. Je to trochu jako doba, ve které jsme vyrůstali,“ komentovala Jana Vejmelková, která festival navštívila s přítelem.

PonavaFest nese své jméno podle říčky Ponávky, která protéká středem Brna. Pořadatelé tím chtějí upozornit na to, jak moc je říčka opomíjená, třebaže představuje srdce Brna a celý Lužánecký park postupně vyrostl především kolem ní.

Klíčová slova: PonavaFest, Lužánky, festival, Brno, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.