09.03.2019 16:20


Návštěvníci zámku v Rájci-Jestřebí obdivují sbírku kamélií

Autor: Karolína Pycunová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tradiční výstava kamélií začala v pátek 8. března na zámku v Rájci-Jestřebí a potrvá až do 17. března. Jde již o 26. ročník. Návštěvníci si kamélie a další okrasné rostliny mohou prohlédnout v prvním patře budovy. Ve sklenících si některé mohou zakoupit.

Květinové aranžmá v zámku. Foto: Karolína Pycunová

Rájec-Jestřebí – Přes pět set odrůd rostlin je k vidění na zámku a ve sklenících v Rájci-Jestřebí. Hlavním lákadlem jsou kamélie, jejichž novodobá tradice pěstování a šlechtění v Rájci se váže k roku 1973. Co do počtu patří zámecká sbírka kamélií k největším v České republice.

Tématem letošní výstavy jsou svátky. Návštěvníci tak mohou vidět kamélie a květinová aranžmá laděná do Vánoc, Velikonoc, oslavy udělení Řádu zlatého rouna a dalších slavnostních příležitostí. V každé zámecké soukromé místnosti či apartmánu jsou k dispozici průvodci, kteří naaranžovanou místnost veřejnosti představí.

V posledních letech je mezi lidmi velký zájem o voňavé kamélie, protože po staletí se pěstovaly pouze kamélie japonské, které nijak nevoní. Šlechtitelé tak sáhli do dalších dvou set sedmdesáti přírodních druhů a křížením vznikla celá řada nových odrůd. Překvapilo mě, jak velký zájem navoněné kamélie vzbudily," říká Evžen Kopecký, současný zámecký zahradník. Každý rok mu do zámecké sbírky přibude přibližně dvacet nových rostlin.

Výstavu přes víkend navštíví až devět set lidí z různých částí Česka nebo Slovenka. Do Rájce přijíždí i pravidelní návštěvníci. „Kamélie jsou kamélie. Jsem tu již po třetí se svou kamarádkou. Na výstavu se velmi těším," říká slovenská učitelka Ľubica Panáková.

Za vstup návštěvník zaplatí sto třicet korun. Za zlevněnou vstupenku sto korun. Do zámeckého skleníku je vstup zvlášť v řádech desítkách korun. Zájemci o pěstování kamélií mohou využít poradenství, které zahradnictví nabízí.

Nejstarší kamélie v zámecké sbírce jsou staré přibližně šedesát let a lze je poznat již od pohledu. Rostou ve velkých květináčích a značně převyšují ty mladší.  Kamélie do Rájce přivezli v 70. letech z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Zahradník František Bárta a jeho nástupce Jan Dvořák v minulosti sbírku udržovali a rozšiřovali. První výstava zámeckých kamélií se konala v roce 1993 v Brně.

Klíčová slova: výstava, rostliny, zámek, okres Blansko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.