27.04.2019 22:03


Nedostatek vody v krajině byl dnes hlavním tématem Dne Země na Kraví hoře

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Odvodňování vodních ploch, vysazování monokultur nebo nevhodné hospodaření v krajině způsobuje v České republice problémy se suchem. Jak vodu chránit a neplýtvat jí se dnes mohli dozvědět všichni lidé, kteří přišli oslavit Den Země na Kraví horu v Brně. Letošním tématem byla Voda nad zlato.

Na Kraví hoře v Brně se dnes slavil Den Země. Foto: Anežka Horová.

Brno – Rozšířit do povědomí veřejnosti znalosti o lepším hospodaření s vodou dnes měli za cíl pořadatelé akce Den Země na Kraví hoře v Brně. Tématem každoročních oslav byla letos Voda nad zlato. „S vodou se pojí jedny z nejvážnějších problémů, které pociťujeme. Ať už je to její nedostatek, znečištění nebo naopak velké množství v oceánech v důsledku klimatické změny,“ sdělila za pořádající organizaci Lipka Lenka Kopáčová. Téma spojené s vodou použili pořadatelé pro akci již před pěti lety. „Váhali jsme, zda námět vody znovu zařadit, ale nakonec jsme se shodli, že je to téma čím dál naléhavější a zvolili jsme ho znovu,“ objasnila Kopáčová.

Podle Zdeňka Poštulky z organizace Koalice pro řeky je úbytek vody do značné míry způsoben odvodněním krajiny. „Velké plochy pramenišť a mokřadů byly během minulého století odvodněny. Jen na zemědělské půdě jich je vysušeno přes milion hektarů,“ vysvětlil. Odtok vody z krajiny je podle něj dnes mnohem rychlejší. „Je to proto, že řeky a potoky jsou často redukovány na velkokapacitní odtokové kanály, zachovalo se jen malé procento přírodě blízkých vodních toků,“ dodal.

O některých z příčin úbytku vody v krajině se mohli dozvědět děti účastnící se Dne Země na stanovišti organizace Rezekvítek. „V jedné z aktivit mají možnost děti pozorovat rozdíly mezi toky meandrujícími a napřímenými. Máme u stanoviště dva stejně dlouhé provázky, které znázorňují řeky, a účastníci na nich mohou vidět, že v narovnaném provázku voda krajinou hned odteče pryč a klikatící se provázek vody udrží více,“ popsala ředitelka kanceláře Rezekvítek Tereza Žižková.

Kopáčková z environmentální organizace Lipka tvrdí, že na suchu v české krajině se podílí jak klimatická změna, tak nevhodné hospodaření v lesích nebo na zemědělské půdě. „Mně připadá důležitější zabývat se hospodařením v krajině, protože je to věc, se kterou můžeme něco dělat. Měli bychom využívat déšť v místech, kam dopadne, pracovat s přírodní zahradou, kde se dá voda zadržovat, nebo mít zelené střechy,“ zhodnotila Kopáčková. Myslí si, že sucho je způsobené například tím, že půda nedokáže udržet vodu, když se na ní pěstují monokultury, a půda je poté vyčerpaná.

Proti monokulturám se snaží bojovat členové Hnutí Duha. „Momentálně vedeme kampaň Zachraňme lesy. V jedné její části se snažíme lidem ukazovat, co se v našich lesích momentálně děje, což je především nedostatek vody a kůrovcová kalamita. Chceme jim také vysvětlit, že to vše je výsledkem neudržitelného hospodaření v našich lesích. Velké vysazovaní monokultur, nejen smrkových, má za následek, že se snižuje rozmanitost žijících druhů a lesy jsou poté neodolné,“ konstatovala Kristýna Kyánková z Hnutí Duha.

Začít řešit důsledky lidské činnosti ve vodním hospodářství se podle lektorky Dany Křivánkové z Lipky, která se zabývá přírodními zahradami, mělo již před patnácti lety. „O tom problému se hodně mluví, ale většinou v klimatizované místnosti, kde je splachovací záchod, kávovar a teče voda. Nikdo se však na vyschlé lesy nebo pole nejde podívat,“ svěřila se Křivánková. Zastává názor, že okrasné zahrady by se měly přeměnit na takové, které nejsou náročné na vodu. „Zahrady by se měly předělat spíše na klimatické zahrady, kde se hodně využívá mulč. Na suchá stanoviště musíme sázet rostliny, které to snesou, a na vlhká místa rostliny vyžadující vodu,“ informovala.

Den Země na Kraví hoře pořádá organizace Lipka již několik let. „Oceňuji, že se při takové příležitosti koná akce, která upozorňuje na problémy s naší krajinou. Rozhodně je to dobré seznámení dětí s environmentální problematikou, což považuji za největší plus celého projektu,“ zhodnotil akci návštěvník Filip Štaffa.

Klíčová slova: Den Země, Kraví hora, nedostatek vody, sucho

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.