17.05.2011 21:55


Nejde o nic jiného než o píli a trpělivost

Autor: Jakub Fabík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Před lety se o finančním poradenství dozvěděl úplnou náhodou. Dnes je pro něj jasnou prioritou číslo jedna. Ve čtyřiadvaceti letech Zdeněk Kubišta vydělává tolik, že si o tom můžou mnozí třicátníci nechat zdát. I přes svoje úspěchy je pro něj však současná profese stále jenom prostředek k dosažení jeho opravdových snů. Není jediný.

Nejde o nic jiného než o píli a trpělivostV nenápadném rohovém domečku v brněnských Žabovřeskách se to pravidelně hemží postavami oděnými do elegantních sak. Uzly kravat jsou dokonalé, polobotky nablýskané a tváře hladce oholené. „Tohle jsou členové mého týmu,“ pozoruje tu partu téměř s láskou jejich vedoucí Zdeněk Kubišta, menší sympatický člověk, oděný jak jinak než do saka. Náplní jeho každodenní práce je motivovat mladé lidi k tomu, aby se stali finančními poradci, a poté jim pomáhat na jejich cestě vzhůru. Nebylo tomu tak ale vždy.

Dalo by se říct, že k finančnímu poradenství přišel jako slepý k houslím. „Vlastně jsem ani pořádně nevěděl, do čeho jdu. Postupem času mi ale začaly chodit zajímavé výplaty a taky se mi líbilo, že svým klientům opravdu v něčem pomáhám,“ vypráví Kubišta o svých začátcích. Nutno však přiznat, že peníze pro něj byly na prvním místě. Rodiče nepodporovali jeho studium v Praze a on nutně potřeboval vydělávat, aby si v něm mohl dovolit pokračovat. „Ta práce mě tehdy zachránila,“ vysvětluje vděčně nyní už čerstvý bakalář pražské Vysoké školy ekonomické.

Od jeho úplných začátků trpělivě stoupal v hierarchii své společnosti a s každou další výplatou se také měnily jeho priority. Nejdříve dělal poradenství pro peníze na školu, nyní však, jak sám přiznává, je pro něj studium až na druhé koleji. „Musel jsem se naučit všechno to stíhat. Momentálně jsem pět dní v Brně, kde se věnuji práci a dva dny v Praze, kde se pokouším dostudovat,“ popisuje svůj harmonogram pracující student, který si ve své rekordní výplatě přišel ke sto dvaceti tisícům.

Člověk by si myslel, že s takovým úspěchem za tak krátkou dobu musí mít Zdeněk Kubišta pro svoji práci nějaké speciální vlohy, které ostatním méně úspěšným poradcům chybí. S tím on ale nesouhlasí. „Nejde o nic jiného než o píli a trpělivost. Pokud se na to člověk soustředí, postup vzhůru je jistá věc,“ vysvětluje makléř s úsměvem. Na druhou stranu však přiznává, že procházka růžovým sadem to také není. Velkým problémem pro poradce je podle něj pro Česko typická nedůvěra v kohokoli, kdo se nabídne s bezplatnou pomocí. „Lidé zatím většinou nedokážou rozlišovat mezi nezávislými poradci a těmi, kteří jsou zaměstnáni jednotlivými bankami nebo pojišťovnami. Myslí si, že jim chceme jednoduše vnutit nějaký produkt,“ stěžuje si na dnešní situaci v tuzemsku. Tuto obecnou nedůvěru Čechů dokonale ilustruje údaj, že v Německu má finančního poradce pětadevadesát procent ekonomicky aktivních lidí, zatímco v Česku si jich nechává od makléřů poradit pouze něco málo přes pět procent.

Většina lidí nepochybně zastává názor, že od dobře rozjetého byznysu se neodchází. Ne však Zdeněk Kubišta. Přiznává, že, ačkoli dosáhl ve svém oboru již určitých úspěchů, jeho sny leží někde úplně jinde. „Už od mládí jsem snil o tom, že si založím interiérové studio. V tomto ohledu je moje stávající práce vlastně jen prostředek, kterým si plánuji tento sen splnit,“ popisuje své plány nadějný poradce. Komu by se zdály atypické, toho by pragmatický makléř rychle vyvedl z omylu. „Takové plány tu má každý druhý. Ruku na srdce, ač je tahle práce zábavná a hodně toho člověka naučí o světě okolo nás, málokdo o ní přemýšlí jako o své vysněné profesi,“ osvětluje motivaci většiny mladých finančních poradců jako jeden z jejich vedoucích. Dodává ovšem, že ať už má sny jakékoli, jen těžko si dokáže představit, že by v jednu chvíli s poradenstvím nadobro přestal. „Práce, která dobře funguje, se prostě těžko opouští. Pokud se mi to vůbec někdy povede, bude to běh na dlouhou trať. Já však pevně věřím, že své sny si jednou splním“ říká odhodlaně Kubišta.

Klíčová slova: finanční poradenství, feature,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.