16.04.2012 11:41


Někteří lidé o mé práci nechtějí slyšet, říká Ondřej Mahovský

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Někdo ve dvaceti letech roznáší letáky, doučuje jazyky, nabízí kolemjdoucím v podchodu nový telefonní tarif či zkouší své štěstí v call centru. Ondřej Mahovský ale rád provokuje své blízké a vybral si práci z úplně jiného soudku. Pracuje jako obsluha kremační technologie v brněnském Krematoriu zvířat.

Ondřeji Mahovskému je dvacet let, narodil se v Hustopečích a žije v Hrušovanech u Brna. Vystudoval Gymnázium Židlochovice a od svých patnácti let si přivydělával na nejrůznějších brigádách. V současné době provozuje v Židlochovicích pizzerii a také pracuje jako palič v brněnském Krematoriu zvířat. Ve volném čase se věnuje fotografování.

V čem spočívá vaše práce?

Dělám to, co je zrovna potřeba. Udržuji pořádek v okolí budovy, v blízkosti rozptylových louček, opravuji různé drobné závady, ale hlavně obsluhuji kremační technologii, pálím mrtvá zvířata.

Střídáte se s ostatními paliči nebo jste tam sám?

Mimo mě jsou v krematoriu ještě tři další paliči a každý pracujeme zhruba jeden až dva dny v týdnu. Paní ředitelka se sekretářkou jsou k dispozici neustále. Jednají s klienty, domlouvají veškeré formality a chystají uhynulá zvířata do rakví.

Jak dlouho už jste paličem?                                                    Urna                                                                        

Brzy to bude dva a půl roku.

Znamená to, že jste tak pracoval už i na střední škole?

Ano. Vzpomínám si, že jsem tu trávil pár bezesných nocí i ve svatém týdnu před maturitou.

Jak jste se k téhle práci dostal?

Přes svou přítelkyni. Tehdejší partner její matky je jedním z majitelů krematoria. Oslovil mě s tím, že by potřebovali někoho na noční směny, a tak jsem na to kývl.

Měl jste z práce v krematoriu nějaké obavy?

Asi jako každý, kdo ho nikdy předtím nenavštívil. Bál jsem se, že tam budou všude ležet mrtvá zvířecí těla a bude se tam šířit zápach. Nic takového se ale naštěstí neděje.

Jak reagovali lidé z vašeho okolí, když jste se rozhodl stát paličem?

Přítelkyně to vzala bez problému, ale to zřejmě proto, že věděla, že už někdo z rodiny v krematoriu pracuje. A taky už za ty roky nejspíš ví, že jsem trochu blázen a šel bych snad do všeho.

Povídáte si o vaší práci doma?

Člověk, který se takhle chce živit, musí mít nadhled, nepřipouštět si ty smutné věci tolik k tělu. Neříkám, že si z kremace dělám legraci, to v žádném případě, ale dříve mě bavilo tím lidi provokovat. Třeba moje sestra, která chová králíčky, na mě vždycky křičí, když řeknu, co jsem ten den dělal. V poslední době už raději mlčím.

Lidé se asi nechtějí bavit o nepříjemných věcech.

Nechtějí, ale to je podle mě špatně. Většina lidí se tématu smrti vyhýbá a řeší ho, až když skutečně dojde na nejhorší. Do té doby dělají, jako by smrt neexistovala.

Liší se názor na vaši práci ze strany starších lidí a vašich vrstevníků?

Babička je typický ukončovač hovoru na tohle téma, kdežto pro kamarády jsem se stal spíše zajímavějším. Zpočátku jsem se tím moc nechlubil, dozvídali se to postupně a ptali se, co a jak.

Vy sám byste využil služeb krematoria?

Asi ano. Myslím, že je to důstojný způsob rozloučení se s někým, kdo vám dělal dlouhá léta společnost. Ona je to často i jediná možnost, pokud nemáte zahradu, kde byste zvířeti udělali hrobeček, nebo pokud nechcete poslat zvíře do kafilérie, což není úplně humánní.

Jaký je o kremační služby v Česku zájem?

Vzhledem k tomu, že jsme stále jediné zařízení tohoto typu u nás, zájem je poměrně velký. Jezdí k nám lidé se zvířaty z celé České republiky, ale míváme i klienty z Polska, Slovenska a Rakouska. Zajímavé je, že to bývají jak mladí lidé, tak důchodci. Nedávno tu byl osmdesátiletý pán, kterému před lety zemřela manželka a poslední koho měl, byl právě ten pes. Není potom divu, že se s ním chce náležitě rozloučit. Často si lidé potřebují o celé události i povykládat a to jim uleví.

Která všechna zvířata zpopelňujete?

Naprostou většinu tvoří psi, dále pak kočky a andulky. Ale měli jsme tu i leguána, opici, myš, želvu nebo třeba kopyto od koně.

Kremační pecCo má dělat člověk, kterému právě zemřelo zvíře, a chtěl by využít vašich služeb?

Nejlepší je zavolat na náš telefon, který je v provozu nepřetržitě, kde se s námi domluví na převozu těla a termínu kremace. Někteří využijí k převozu našeho řidiče, jiní si chtějí zvíře přivézt sami.

Co se děje potom?

Na místě převezmeme tělo zvířete, dáme ho do kartonové rakve a do doby kremace jej uložíme do chladicího boxu. Majitel si vybere urnu a v případě, že kremace probíhá ihned, může zůstat v rozlučkové místnosti, kde okénkem uvidí do prostoru s kremační pecí.

Jak je to v případě, že se kremace koná až za několik dní a majitel nemá možnost na ni přijet?

Potom od nás obdrží kód a kremaci může sledovat on-line přes internet, případně mu kremaci natočíme a video pošleme na DVD. Časem se akorát zastaví pro urnu s popelem.

Přijímáte všechna zvířata?

Jsme limitovaní velikostí pece, celého koně rozhodně zpopelnit nedovedeme. Majitel musí doložit očkovací průkaz zvířete a u nás podepsat prohlášení, že zvíře není infekční a v poslední době nikoho nepokousalo.

Kolik kremace stojí?

Řekl bych, že je to spíše dražší služba, ale na druhou stranu mají lidé jistotu, že neděláme žádné hromadné kremace. Zní to zvláštně, ale ke každému zvířátku přistupujeme individuálně. Cena se pohybuje v závislosti na hmotnosti těla asi od dvou a půl do sedmi tisíc korun za samotnou kremaci. Samozřejmě, že když si člověk vybere broušenou urnu, saténovou výstelku do rakve, nechá si zvíře dovézt z daleka, může se cena hravě přehoupnout i přes deset tisíc korun.

Jak dlouho krematorium v Chrlicích funguje?

Už od roku 2003. S jeho otevřením majitelé měli obrovské legislativní potíže, protože zákon do té doby nepovoloval likvidaci zvířat jiným než kafilerním způsobem. Před čtyřmi lety byl objekt zrekonstruován, vznikla obřadní a přijímací místnost a celkově se tu zpříjemnilo prostředí.

Máte pocit, že lidé z Brna a okolí o krematoriu dostatečně vědí?

Myslím, že nyní už ano. Před několika měsíci jsme byli v televizi, a když třeba rozvážím pizzu, lidé mě poznávají a ptají se, jak se krematoriu daří. 

Klíčová slova: Krematorium zvířat, kremace, zvířata, pes, Chrlice, práce, palič, smrt

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.